En İyi 5 DeFi: Merkezi olmayan finans (DeFi) platformları, ana akım yatırımcıların ilgisini çekmeye başlıyor.

Yatırımcıların Tercih Ettiği En İyi 5 DeFi Platformu

 En İyi 5 DeFi: Merkezi olmayan finans (DeFi) platformları, ana akım yatırımcıların ilgisini çekmeye başlıyor.

En İyi 5 DeFi ve Blockchain Ağları

Birçok blok zinciri ağı, özellikle Ethereum, merkezi olmayan finans platformlarında  TVL kilitli varlıklardan güç kazanıyor. Ethereum, TVL açısından en popüler blok zinciri ağı olmasına rağmen, işlem ücretleri nispeten yüksek kalıyor. Bu nedenle çok sayıda yatırımcı Binance Smart Chain (BSC), Terra (LUNA), Avalanche (AVAX) ve Elrond (EGLD) gibi zincirlere kayıyor.

En Çok Kullanılan DeFi Platformu: PancakeSwap (CAKE)

PancakeSwap (CAKE), BSC ekosistemindeki en aktif DeFi'dir. Aynı zamanda tüm DeFi'ler arasında en çok ziyaret edilen platformdur. PancakeSwap'in günlük 13,5 milyondan fazla ziyareti var.

PancakeSwap'ta listelenen token sayısı 4.260'tır. Bu sayı, birçok merkezi kripto para borsasında listelenen token sayısının oldukça üzerindedir. Platformdaki tokenler arasındaki değişim çok hızlı ve çok düşük işlem ücretleri ile gerçekleşir.

PancakeSwap üzerinde takas işlemlerinin yanı sıra likidite ve stake havuzları da bulunmaktadır. Ziyaretçiler, farklı jetonlar için sermaye sağlayarak KEK kazanma şansı yakalar. Bu platforma Binance üzerinden bağlanmak da mümkündür.

Uniswap (UNI)

Ethereum ağı üzerinde çalışan Uniswap, aynı zamanda ilk etkili DeFi'ler arasında yer alıyor. Uniswap, Ethereum ekosistemindeki tüm merkezi olmayan uygulamalar dApp'ler arasında en fazla geliştirici etkinliğine sahip platformdur. Uniswap işlem ücretleri listedeki diğer uygulamalara göre oldukça yüksektir. Buna rağmen UNI, en çok ziyaret edilen ikinci DeFi lokasyonudur.

PancakeSwap kullanıcı sayısı açısından ilk sırada yer alsa da Uniswap işlem hacmi açısından en büyük DeFi'dir. Uniswap günlük işlem hacmi şu anda 650 milyon dolar civarında. Gözleme işlem hacmi 279 milyon dolar ile ikinci sırada yer alıyor.

Yatırımcılar Uniswap'ta 7,8 milyar dolarlık TVL'ye sahipler. Uniswap, bu konuda tüm DeFi'ler arasında 9. sırada yer alıyor. En yüksek TVL'ye sahip merkezi olmayan finans platformları sırasıyla Curve (CRV), Anchor (ANC) ve AAVE'dir.

Osmoz (OSMO)

TVL açısından 29. sırada yer alan Osmosis, en çok ziyaret edilen üçüncü DeFi oldu. Osmosis, Terra ekosisteminde üretilen Terra doları (UST) ve Cosmos ekosisteminde çalışan birçok jeton için listeler sağlar.

Ayrıca Osmosis, Cosmos ekosistemindeki birçok token için stake hizmetleri de sunuyor. Platformda birçok likidite havuzu bulunmaktadır. Bunlardan Cosmos/OSMO havuzu 379 milyon doları içerir ve tahmini %50 APR sağlar. Havuzlar ayrıca ATOM/CRO ve JUNO/OSMO'yu içerir. JUNO/OSMO havuzunun APR'si %91 gösteriyor.

Trader JOE

Çığ geliştiricileri, merkezi olmayan finans alanında çalışmaya devam ediyor. Ava Labs, bu haftaki çalışmalarının bir kısmı ile kurumsal DeFis'i etkinleştiren araçlar geliştirdi.

Avalanche ekosisteminde faaliyet gösteren DeFi'ler arasında Benqi (QI) ve Trader JOE en popüler platformlar arasında ilk iki sırada yer alıyor. Ancak yatırımcılar, AVAX'a kilitlenmek için AAVE'yi daha çok tercih ediyor. Günlük 3,3 milyon ziyaretçiyi ağırlayan Trader JOE, 1,1 milyar $ ile AVAX TVL açısından 5'inci sırada yer alıyor.

En İyi 5 DeFi: Ve Son Olarak, Maiar DeFi

Elrond ayrıca en çok ziyaret edilen blockchain ağları arasında yer alıyor. Zincirdeki birçok platform, Yüzüklerin Efendisi Serisinin adını almıştır. Bunlardan biri olan Maiar, Elrond ekosistemindeki en aktif dApp olarak hizmet ediyor.

Aynı zamanda Maiar DeFi Wallet adlı bir tarayıcı cüzdanı içeren platformda, bir launchpad uygulaması ve staking programları da yer alıyor. Şu anda en popüler bahis programı, Audi ile ortak bir proje yürüten hisse havuzu Holoride'dir (RIDE). Platform günde 3 milyondan fazla ziyaretçi alıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ