Son günlerde yazılımcılardan gelen talepler var.

Son günlerde yazılımcılardan gelen talepler var. Bu talepler arasında belki de en önemli evden çalışma isteği. Taleplerde haksız değiller. Zira yazılımcılar için her yer aslında çalışma alanı.

Türkiye’de 80’in üzerinde Teknoloji Geliştirme Bölgesi bulunuyor. Bu bölgelerde faaliyetlerini yürüten ve Ar-Ge çalışmaları yapan firma sayısı ise 6 bin 800’ün üzerinde. Üstelik bu firmalarda 70 bin’in üzerinde personel bulunuyor.

Firmaların devletten destek alabilmeleri için bu bölgelerde çalışan personelin bu alanlarda fiziki olarak çalışma zorunluluğu bulunuyor. Bu durumun sektör için zorlayıcı olmaya başladığı yorumları yapılıyor.

Yerinde çalışma zorunluluğunun getirdiği bir takım dezavantajlar söz konusu. Bu bağlamda ofislerin küçük olması nedeniyle ayrıca ortak kullanım alanlarının da pandemi ile birlikte kullanıma kapatılması sebebiyle virüse yakalanma riskinin çok fazla olduğu vurgulanıyor.

Bilindiği üzere küçük ofislerde sosyal mesafe kurallarının uygulanması son derece zorlu bir süreç. Diğer taraftan ofiste çalışmak ile evden çalışmak arasında da personel açısından eşitsizlikler söz konusu.

Böylesi bir problemin varlığı açıkçası beyin göçüne de neden oluyor. Yetişmiş personelin korunması açısından ofiste çalışma zorunluluğunun kaldırılması ve uzaktan çalıma oranının yükseltilmesi gerekiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ