Meclis tarafından önerilen mevzuat, algoritmik stablecoin'lerin yaratılması ve çıkarılmasına iki yıllık bir yasak getirmeyi amaçlıyor.

Yeni ABD Kripto Yasası Tarihteki En Büyük Kripto Çöküşüne Yol Açabilir Mi?

Meclis tarafından önerilen mevzuat, algoritmik stablecoin'lerin yaratılması ve çıkarılmasına iki yıllık bir yasak getirmeyi amaçlıyor.
En son karar, bu yılın başlarında Mayıs 2022'de TerraUSD çöküşünün zemininde geldi.
En son gelişmeye göre, Salı günü Meclis Finansal Hizmetler Komitesi, ülkede faaliyet gösteren tüm algoritmik stabilcoinleri yasaklayacak bir yasa önerdi. Mevzuat, TerraUSD ve diğer benzer madeni paralar gibi sabit paralar için iki yıllık bir yasak önerdi.

Tasarının en son sürümüne göre, yeni “içsel olarak teminatlandırılmış stabilcoinler” oluşturmak veya ihraç etmek yasa dışı olacaktır. Bloomberg raporuna göre, bu tanım, sabit bir parasal değer için dönüştürülmesi, kullanılması ve geri satın alınması kolay olarak pazarlanan sabit paralar için geçerli olacaktır. Ayrıca, bu sabit paralar, değerlerini korumak için yalnızca aynı yaratıcıya ait diğer dijital varlıkların değerine güvenir.

TerraUSD (UST) stablecoin'inde olduğu gibi, kardeş tokeni LUNA'nın ticareti tarafından desteklenen bir algoritma aracılığıyla ABD Doları karşısında 1-1 sabit tutmak için tasarlandı. Bununla birlikte, bu yılın Mayıs ayında, UST'nin sabitlenmesinin kaldırılması ve LUNA jetonlarının büyük ölçüde satılmasıyla tüm ekosistem sefil bir şekilde çöktü. Bu, bir hafta içinde 40 milyar dolardan fazla yatırımcının servetinin erozyona uğramasına neden oldu.

Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi başkanı Maxine Waters, Stabilcoin düzenlemesi üzerinde bir anlaşmaya varmak için Sıralama Üyesi Patrick McHenry ile birlikte çalışıyor. Taslak mevzuat ayrıca Hazine, Federal Rezerv, SEC, Para Birimi Denetleme Ofisi ve Federal Mevduat Sigorta Kurumu tarafından Terra benzeri tokenler hakkında bir çalışma yapılmasını zorunlu kılıyor.

Bu, Kripto Piyasasının Yökmesine Yol Açar Mı?

Görünüşe göre düzenleyiciler özellikle algoritmik stabilcoinlere bakıyorlar. Bu nedenle, aynı mevzuat Tether (USDT), USD Coin (USDC), Binance USD (BUSD) ve Dai stablecoin gibi diğer popüler sabit paralar için geçerli değildir.

Bu beş stablecoin'in kripto alanındaki likiditenin yüzde 90'ından fazlasını kontrol ettiğini unutmayın. Bununla birlikte, bu stablecoin'ler, piyasada dolaşan olağanüstü sayıda stabilcoin için rezerv olarak USD'nin fiziksel desteğine sahiptir. Bu nedenle, mevzuat şu an için hedeflemediği için kripto yatırımcılarının endişelenmesine gerek yok.

Bloomberg raporu, algoritmik stablecoin'leri ele almanın yanı sıra, mevzuatın bankaların ve banka dışı kuruluşların stablecoin ihraç etmesine izin vereceğini belirtiyor. Bankacılık kurumlarının, acil federal düzenleyicilerinden, yani OCC'den önceden onay almaları gerekecektir. Banka olmayanlar için mevzuat, Fed'i ihraç kararlarını verme sürecini oluşturmaya yönlendirecektir. Bloomberg raporu ayrıca şunları da ekliyor:

Mevzuat, “Fed'i, finansal sistem ve bankacılık sektörü üzerindeki olası etkilerin yanı sıra Amerikalıların mahremiyeti de dahil olmak üzere, merkez bankası dijital para birimi olarak da bilinen potansiyel bir ABD dijital dolarının etkisini incelemeye yönlendirecektir”.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ