Birçok stabilcoin, TerraUSD'nin çöküşünün ardından kalan boşluğu doldurmaya çalışıyor.

Yeni Arcane Raporu, USDC

Birçok stabilcoin, TerraUSD'nin çöküşünün ardından kalan boşluğu doldurmaya çalışıyor.

Arcane raporu, USDC'nin USDT'den daha düzenleyici uyumlu olduğunu belirtir.

Terra'nın stabilcoin'i (UST) çöktükten sonra, birçok kripto endüstrisi oyuncusu diğer stabilcoin'lerin istikrarını sorgulamaya başladı. Yine de, çeşitli stabilcoinler, Terra'nın stablecoin'inin çöküşünün bıraktığı boşluğu kapatmaya çalışıyor. Ancak yeni bir rapor, USDC'nin bu sorumluluğu yerine getirme yarışına liderlik ettiğini ve USDT'yi hızla kazandığını iddia ediyor.

USDC Büyüme Oranında Keskin Artış

İskandinav kripto santrali Arcane tarafından yayınlanan yeni bir rapor, stablecoin piyasasındaki yükselişin uzun bir süredir devam ettiğini belirtiyor. Bu nedenle, stablecoin piyasasının birkaç ay önce hızlı bir trend dönüşünden etkilenmesi şaşırtıcı değildi. Rapor, mevcut büyüme oranlarının, mevcut yıllık büyüme oranlarına göre USDC'nin yakında USDT'yi geçebileceğini gösterdiğini ekledi.

USDC'nin yıllık büyüme oranı, USDC'nin yüzde 28.7'sine kıyasla yüzde 70,4 olmuştur. Her iki stablecoin de bu büyüme oranını sürdürürse USDC, Ekim 2022'ye kadar USDT'nin önündeki en büyük stablecoin olacak. Ayrıca USDC'nin piyasa değeri o zamana kadar 61,3 milyar dolara ulaşmış olacaktı.

Veriler, USDC'nin piyasa değerinin bu yılın başında 42.2 milyar dolardan şu anki 54.8 milyar dolara yükseldiğini gösterdi. Geçen ay yüzde 1,6 düştü. Karşılaştırıldığında, USDT'nin mevcut piyasa değeri 65,6 milyar dolardan fazla. USDC gibi, piyasa değeri de son 30 günde yüzde 1,5 düştü.

USDT'nin Piyasa Değeri Düşüşü

Arcane raporuna göre USDT, sektördeki en büyük stablecoin olmak için ilk hamle avantajını kullandı. Ancak, geçen Kasım ayında yüzde 50 düştü ve düşüş bu yıla yayıldı. Kasım 2021 ile Haziran 2022 arasında USDT'nin piyasa değeri 78 milyar dolardan 66.3 milyar dolara düştü.

Tersine, USDC'nin piyasa değeri bu yıl 42.2 milyar dolardan 55 milyar dolara yükseldi. Böylece, yıllık büyüme oranı yüzde 70'lik şaşırtıcı bir artışta duruyor. 2022'nin başında, USDT'nin pazar hakimiyeti, USDC'nin yüzde 25,8'ine kıyasla yüzde 47,5 idi.

Ancak mevcut veriler, USDT ve USDC'nin piyasa hakimiyetlerinin şu anda sırasıyla yüzde 43,8 ve yüzde 36,3 olduğunu gösteriyor. USDC, Tether'in USDT'sinin piyasa hakimiyet boşluğunu kademeli olarak kapatıyor. USDT'nin piyasa hakimiyetindeki düşüşünün olası bir nedeni, Mayıs ayında Terra ağının çöküşünün ardından USD sabitini kaybetmesiydi.

Terra çöküşünden sonra stablecoin'lere, özellikle USDT'ye yönelik daha fazla inceleme yapıldı. Ayın başlarında USDC ihraççıları çemberi, USDC rezervleriyle riskleri nasıl en aza indirdiğini açıkladı. CFO'su Jeremy Fox, USDC rezervlerinin yaklaşık yüzde 80'inin vadesi 3 ay veya daha kısa olan ABD Hazine Bonolarında tutulduğunu söyledi.

Bono fiyatının istikrarlı olduğunu ve küresel olarak en likit piyasaya sahip olduğunu da sözlerine ekledi. Ayrıca, ödemeler 24 saat içinde çözülebilir. Fox ayrıca kalan USDC rezervlerinin New York Community Bank, Silvergate ve Signature Bank gibi ABD finans kurumlarında tutulduğunu söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ