Bitcoin’in icadı ile birlikte ilginç bir gerçeklik ortaya çıktı.

Bitcoin’in icadı ile birlikte ilginç bir gerçeklik ortaya çıktı. Uluslararası ödemelerin yapılmasında artık bir aracıya ihtiyaç kalmadı. Ayrıca mevcut finansal altyapıdan tamamen bağımsız bir şekilde işleyebilen, tepeden tırnağa yeni alternatif bir mekanizma Bitcoin ile gün yüzüne çıkmıştır.

Herhangi bir bireyin bir Bitcoin node’u işletebilme yeteneği, kendi parasını hiç kimseden izin almaksızın ve kimliğini ifşa etmeden gönderebilme özelliğine sahiptir. Bu durum altın ile Bitcoin arasındaki en önemli farktır. Bitcoin bir bilgisayar üzerinde saklanmak zorunda değildir. Bir kişinin Bitcoin2lerine erişim sağlayan özel anahtarı, bir karakter yığını dizisi ya da bireyin hatırladığı sözcük dizisidir.

Bitcoin’i altına karşı avantajlı kılan bir özellik daha bulunuyor. Bitcoin özel anahtarını taşıma, bir yığın altını taşımaktan son derece daha kolaydır. Diğer taraftan bu özellik Bitcoin’i el koyulma ve çalınma riski olmadan dünyanın bir tarafından diğer tarafına gönderilme avantajını da katıyor.

Dünya hükümetleri insanların altın tasarruflarına el koyarak sözde altınla desteklenen parayla ticaret yapmaya zorlarken insanların hükümetin erişiminden uzak yığınla Bitcoin saklamaları ve küçük miktarlar karşılığında aracılarla işlem yapmaları mümkündür.

Bitcoin teknolojisinin doğası gereği hükümetleri diğer tüm para biçimlerine göre oldukça avantajsız bir konuma koyuyor ve müsaadeyi çok daha zorlaştırıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ