Yeni başlayanlar için Bitcoin kavramları

Bitcoin’e yatırım yapanlar hatta daha geniş tanımıyla kripto piyasalarda işlem yapanlar yardımsever bir topluluktur. Çünkü hep birlikte aynı teknede olduğumuzu bilirler. Ben de bugün bu geleneği devam ettirip yeni girdiğiniz ya da gireceğiniz bu piyasadaki bazı kavramları sizlere tanıtmaya çalışacağım. 

Ne nedir?

Blok zinciri (Blockchain): Kripto para ve değerlerin üzerinde çalıştığı teknolojidir. Yani sistemin alt yapısıdır. Beyni, damarları, omuriliğidir. Burada kabaca zincirler kişileri (yani cüzdan sahiplerini), bloklar ise yapılan işlemleri temsil eder. Bu altyapıda yapılan her işlem merkezsiz / dağıtık yani merkezi otorite olmaksızın kişiden kişiye çalışır. Doğrudan, şeffaf ve izlenebilir bir teknolojidir. Örneğin Bitcoin’le gönderdiğiniz bir parayı transfer numarasını ya da cüzdan numarasını biliyorsanız rahatlıkla takip edebilirsiniz. Blok işlem paketlerinin ismidir. Bu bloklarda işlemler kaydedilir ve asla silinmezler.

Bitcoin (BTC): En popüler kripto paradır ya da değerdir. Türünün ilk örneğidir ve en bilinenidir. Bitcoin yani kısaltmasıyla söylersek BTC bu popülaritesinin karşılığı olarak da işlem hacmi ve pazar büyüklüğü en yüksek kripto değerdir. Bu makalenin yazıldığı gün kripto marketin %60’ını BTC’ye yapılan yatırımlar oluşturmaktadır.

Satoshi: Bitcoin’in en küçük birimidir. Bitcoin’in kuruşu gibi düşünebilirsiniz. 1 BTC, 100 milyon Satoshi eder. Yani 0,00000001 BTC, 1 Satoshi’dir. Satoshi ismi kimliği hala daha sır olan ya da tek bir kişi olup olmadığı bilinmeyen, Bitcoin’in kurucusu Satoshi Nakamoto’dan gelmektedir.

Cüzdan (Wallet): Bitcoin’inlerinizi saklayacağınız dijital cüzdan. Bu cüzdanların çevrimiçi, çevrimdışı ve donanım olmak üzere çeşitli türleri vardır.

Kripto para borsaları: Bu mecralar Bitcoin ve diğer kripto paraları satın alıp satabileceğiniz borsalardır. Normal borsaların aksine hemen hemen hepsi 7/24 açıktırlar ve büyük bir çoğunluğu globaldir.

Transfer (Transaction): Cüzdanlar arası yapılan transfer işlemine verilen isim.

Piyasa (Market) alıcı ve satıcı emir: Borsalarda başka bir hesap sahibi tarafından teklif edilen en düşük fiyattan kripto para almanızı ve en yüksek fiyattan da satmanızı sağlayan emir tipidir. Bu tanım o işlemi yaptığınız esnadaki bulunduğunuz borsanın mevcut fiyatları ile işlem yapmak demektir.

Limit ve Stop emirleri: İstediğiniz bir alış ya da satış fiyatı için bir otomatik emir kurmanıza verilen isim. Limit emrinde alış ve satış için tek bir fiyat belirleyip emri kurabilir ve sonra gerçekleşmesini beklersiniz. Stop emri ise fiyatın düşeceğini düşünüyorsanız ve mevcut bakiyenizin TL karşılığının azalmasını istemiyorsanız kullanacağınız bir emir tipidir. Yani basitçe şunu dersiniz “şu fiyatın altına düşerse sat.” Bu emir tipi limitten farklı olarak tetikleme fiyatı ve en düşük satış fiyatı şeklinde bir marjdan oluşur. Bu fiyat aralığında kripto paralarınız satılır. Stop emrindeki tek risk fiyattaki ani düşüşlerde emrin gerçekleşememesi ya da kısmen gerçekleşmesidir.

Ayı piyasalar: Gelecek hakkında karamsarlığın ve fiyatların düşeceği beklentisinin hakim olduğu piyasadır. Bu ortamda, kişiler ellerindeki hisse senetlerini gelecekte daha ucuza alabileceklerini düşünerek satarlar.

Boğa piayasalar: Talebin patlamasıyla borsada fiyatların tırmanışa geçtiği dönemi ifade eder.

Çatallanma (Fork): Kripto parayı ortaya çıkaran yazılımcı ekibinin bir şekilde anlaşmazlığa ya da fikir ayrılığına düşmesiyle oluşan ve genelde blok zincirinin bir kopya oluşturmasıyla sonuçlanan durum. Bazen bir yazılım güncellemesi şeklinde daha hafif de seyredebilir.

Balon etkisi: Fiyatın yükseleceği düşüncesiyle aşırı ve iyimser satın almalarla fiyatın şişmesi.

Düzeltme: Arz ve talep dengesinin sağlanması ve reel fiyata dönülmesi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ