Yeni başlayanlar için Bitcoin ve açıklamaları

Bitcoin'e başlamak yeni kullanıcılar için bazen zordur, bazen ise çok kolaydır. Bir bakışta, "sihirli internet parası" gibi görünebilir, ancak Bitcoin tamamen benzersizdir ve örnekleri daha sonradan oluşmuştur. Bitcoin, herhangi bir merkezi otoriteye dayanmayan eşler arası (peer to peer) bir bankacılık sistemi sunar.

Neden Bitcoin?

Mükemmel bir ödeme seçeneği: Kredi kartları, kolaylıkla çalınabilen kritik özel bilgilere sahip olduğundan dolayı çevrimiçi ödeme yöntemi olarak kullanılırken çoğu zaman tedirginlik yaratır. Bitcoin'de ise, sadece başka bir Bitcoin adresine para göndermeniz yeterlidir. Kredi kartı işlemleriyle veya diğer yaygın ödeme seçenekleriyle (her iki tarafça da anlaşmaya varılamıyorsa) mümkün olduğunca gönderdiği Bitcoin'i geri alma gibi bir şansı olmuyor. Bu da, siz ödemeyi gönderdikten sonra sahtekarlık yapan karşı taraf için hazin bir sondur. 

Merkezi Olmayan: Daha önce de belirtildiği gibi, Bitcoin'in en önemli özelliği herhangi bir merkezi otoriteye bağımlı olmamasıdır. Bankalar tarafından herhangi bir sınırlama olmaksızın fonlarınızı istediğiniz gibi kontrol edersiniz. Kimse size gelip bu ödeme nereden geldi gibi sorularla meşgul etmez.

Sahte-anonim: Kişisel bilgileriniz bulunmadığı için Bitcoin adresinizi dilediğiniz kişilere gönderebilir ve bilgilerinizin çalınacağı hakkında bir endişeye sahip olmazsınız. Tabiki, tamamen anonim değil, her işlem ve adreslerin şeffaf bir şekilde gösterildiği, işlendiği bir dijital muhasebeci olan Blockchain'e kaydedilir. Blockchain ise "blok zinciri" demektir. Blok zincirleri, tüm adreslerin izlenmesini mümkün kılar, ancak birden fazla adres kullandığınızda takibiniz zorlaşır, hatta imkansızlaşır.

Sürekli büyüme: Bitcoin'in sınırlı miktarda kaynağı vardır. Yani toplamda 21 milyon adet Bitcoin vardır. Daha fazla insan Bitcoin içine girdiği zaman sürekli artan bir talebe sahiptir. Bu da, erken yapılan yatırımların uzun vadede size çok büyük miktarlarda kâr kazandıracağı anlamına gelir.

Bitcoin'e Sahip Olma

Bitcoin'e sahip olmanın en kolay yolu satın almaktır. Yani elinizdeki nakit para ile Bitcoin satın alımı yapabilirsiniz. Bunun haricinde madencilik ile de Bitcoin'e sahip olabilirsiniz. Ancak günümüzde mevcut bilgisayarlar ile Bitcoin madenciliği yapmak neredeyse imkansız ve tamamen zararlı bir hale gelmiştir.

Banka havalesi veya kredi kartıyla Koinim veya BTCTurk sitelerinden BTC satın alabilirsiniz. Ancak bu sitelere kayıt olurken, sizden kimlik gibi önemli bilgiler isterler. Eğer bu bilgileri paylaşmak istemezseniz; Kriptom sitesi üzerinden Bitcoin para biriminin sepet kısmından kredi kartıyla satın alabilirsiniz. Sitemiz üzerinden dijital para birimi aldığınızda kimlik bilgileriniz istenmez. Ancak, satın almadan önce alacağınız dijital para birimi için bilgisayarınıza o dijital para biriminin cüzdanını (wallet) indirmeniz gerekir. Çünkü satın alma işleminden sonra Bitcoin'leriniz indirdiğiniz cüzdanın adresine gönderim yapar.

Örneğin, https://bitcoin.org/tr/ adresini ziyaret ederek, bilgisayarınıza uygun cüzdanı indirin. Daha sonra cüzdanınızı çalıştırdığınızda "Al" kısmından size bir adres sunacaktır. Bu adres size Bitcoin gönderilmesini sağlar. Bir adresi dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz, aynı zamanda yeni adresler de oluşturabilirsiniz. Yeni adresler oluşturduğunuzda eski adreslerinize gönderilen Bitcoin'ler de yine size ulaşır.

Bitcoin'lerin Güvenliğini Sağlama

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi; daha güvenilir olduğunu düşündüğü için çoğu kullanıcı çevrimiçi cüzdanlar kullanır. Ancak burada bir yanılgıya düşerler. Çevrimiçi cüzdanlar her zaman saldırıya açıktır. Bu nedenle bilgisayarınıza Bitcoin cüzdanı indirmeniz ve tüm Bitcoin'lerinizi kendi bilgisayarınızda tutmanız daha akıl karı bir iştir. 

Çevrimiçi cüzdanlar kullanırken, cüzdanını kullandığınız firmanın her zaman sabit şekilde kalacağının garantisi kimse veremez. Şirketin batması ve cüzdanlara yapılan bir saldırı sonucunda kaybettiğiniz Bitcoin'leriniz hesabını kimse veremez.

Bilgisayarınıza indirdiğiniz cüzdanınızı daima şifreleyin. Bu çok önemli bir adımdır. Şifreleme işlemi yaptıktan sonra, eğer uzun vadeli bir yatırım yapmayı düşünüyorsanız cüzdanınızı bilgisayarınızdan tamamen kaldırın. Tabi bunun için yedeğini almayı unutmayın. Daha sonra, Bitcoin'lerinizi geri almak için yedeklemenizi kullanabilirsiniz.

Çevrimiçi sitelerde cüzdanınız varsa muhakkak "Google Auth", "SMS" ve "Email onaylama" gibi özellikleri aktif hale getirin. Birebir yapılmış sahte sitelere girmekten kaçının.

Bir Sonraki Adım

Bitcoin aldıktan sonra, onlarla yapabileceğiniz birkaç şey var. Sadece büyük bir ödeme seçeneği olarak değil; ticaret, kumar, yatırım vb. Için de kullanabilirsiniz. Bu tamamen isteğe bağlıdır ve hepsinin ayrı ayrı riskleri vardır. Ama sadece elimizde Bitcoin olduğunu bilmek de bizlere yararlı olacaktır. 

Bitcoin'lerinizi daima güvende tutun ve kısa vadeli değil, uzun vadeli yatırımlar yapın. Kısa vadeli yapılan yatırım yapan kullanıcılar sebebiyle, piyasalarda çok büyük miktarlarda düşüler yaşanmaktadır.

Yeni başlayanlar için Bitcoin hakkında kısa bir bilgi paylaştık, yazılarımız devam edecektir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ