Brezilya, Latin Amerika'da dijital para birimlerini yasal olarak tanıyan en son ülke olmaya hazırlanıyor ve onay için Senato'ya gönderilen Bitcoin yanlısı yeni bir yasa tasarısı var.

Brezilya, Latin Amerika'da dijital para birimlerini yasal olarak tanıyan en son ülke olmaya hazırlanıyor ve onay için Senato'ya gönderilen Bitcoin yanlısı yeni bir yasa tasarısı var. Tasarı üç yıldır çalışıyor ve dijital varlıkların günlük kullanımlarını düzenleyecek. İlk olarak 2019'da tanıtılan tasarı, bu hafta Senato'nun Ekonomik İşler Komitesi (CAE) tarafından oybirliğiyle onaylandı.

Brezilya, Latin Amerika'da Bitcoin'i Tanıyan En Son Ülke Olabilir

Tasarı Senato genel kuruluna gönderildi ve kabul edilirse Temsilciler Meclisi'ne gönderilecek. Bundan sonra, Başkan Jair Bolsonaro daha sonra yasayı imzalayacak ve Brezilya'yı Latin Amerika'da Bitcoin'i tanıyan en son ve en büyük ülke yapacak. Ancak Cumhurbaşkanı tasarıyı veto ederek meclise geri gönderebilir. Kanunla imzalanırsa, kripto para birimlerini “elektronik yollarla alınıp satılabilen veya aktarılabilen ve ödeme yapmak veya yatırım amacıyla kullanılabilen dijital değer temsilleri” olarak resmen tanıyacak.

 Brezilyalıların Bitcoin İle Ödeme Yapmalarını Sağlayacak

Tasarı kabul edilirse, Brezilyalıların son zamanlarda Hindistan da dahil olmak üzere birçok ülkenin dijital para birimini vermeyi reddettiği bir ayrıcalık olan Bitcoin ile ödeme yapmasına izin verecek. Hindistan, Bitcoin'in bir para birimi olarak kullanılmasına izin verilmesinin yerel ekonomiyi istikrarsızlaştırabileceğini iddia ederek, Bitcoin'i bir varlık olarak yasallaştırmaya doğru ilerliyor.

Brezilya ayrıca, hükümetin tüm Bitcoin firmalarına lisans vermesiyle sanal varlık servis sağlayıcılarını VASP'ler tanıyacak. Kayıt olduktan sonra, bu şirketler, kara para aklamadan şüphelenilen bir işlem durumunda Brezilya Finansal Faaliyetler Kontrol Konseyi'ne bildirimde bulunma zorunluluğunu da içeren katı davranış kurallarına uymak zorunda kalacaklar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ