Cointelegraph, blockchain piyasa yeri Alethea AI CEO'su Arif Khan ile “deepfakes” in oluşturduğu yasal ve ahlaki bataklığın nasıl ele alınacağı hakkında röportaj yaptı.

Yeni Blockchain Piyasası Deepfake Medya

Cointelegraph, blockchain piyasa yeri Alethea AI CEO'su Arif Khan ile “deepfakes” in oluşturduğu yasal ve ahlaki bataklığın nasıl ele alınacağı hakkında röportaj yaptı.

Blockchain tabanlı bir piyasa bugün yapay zeka algoritmalarıyla oluşturulan video, görüntü veya ses malzemelerini tanımlamak için kullanılan bir terim olan “sentetik medya” yaratıcıları için piyasaya sürülüyor.

15 Mayıs'ta, projenin arkasındaki firma Alethea AI CEO'su Arif Khan ile “deepfakes” in ve diğer AI tarafından oluşturulan içeriğin çevrimiçi medya tüketimi için yarattığı yasal ve ahlaki bataklıkla ilgili bir röportaj yaptı.

Khan'ın bahsi, blockchain'in, etiketlenmemiş ve potansiyel olarak zararlı medyalardan farklı olarak, yasal ve izin verilen kreasyonları lisanslamak, dolaştırmak ve para kazanmak için altyapı sağlayarak bu içeriğin sorumlu bir şekilde dağıtılmasını sağlamada rol oynayabileceği şeklinde

“Deepfakes (zararlı, izinsiz, örneğin deepfake porno, deepfake yanlış bilgilendirme politik kampanyaları) ve sentetik medya (yüzlerin ve seslerin izin verilen kullanımı, izin verilecek olan kısa süre sonra ölen ebeveyninizin sesinin yapay zeka tarafından oluşturulmuş klonları oluşturma) çocuklarınız için sesli kitap okume bunlaın hepsini içeriyor.”

Yazılım firması Oasis Labs ile ortaklaşa, Alethea AI'nin piyasa alanı için oluşturulan tüm içerik, içerik yaratıcılarına ve görüntülerini manipüle edebilenlere kontrolü geri yüklemek için Oasis API kullanılarak etiketlenecek.

Twitter'ın sağladığı mavi onay doğrulamasına benzer şekilde, şirket platformunda güvenli blockchain doğrulamasının geçerli ve şüpheli materyal arasında bir engel oluşturacağına inanıyor. Khan, yasal izinlerin ve rızaların, dolaşıma sokulabilen ve para kazanılabilen sentetik ortamlar için temel ölçütler olacağını söyledi.

Bu yılın başlarında kamu görevlilerini, nöral net teknolojisini kullanarak sosyal medya platformlarından kazınan fotoğraflarla yüzleri eşleştirebilecek bir uygulama olan Clearview AI'ya erişimine dikkat çekti.

Clearview AI insanların yüzlerini kolpyaladı ve rızaları olmadan güvenlik kurumlarına sattı . Bir kişinin yüz ve ses verileri bireye aittir ve hiçbir şirket veya düzenleyici buna sahip olmamalıdır. Oasis Parcel API ile amaç, bu verilerin gizli ve güvenli bir şekilde saklanmasını ve Oasis blok zincirinden erişilmesini sağlamaktır. Kullanıcı verilerinin kontrolünü elinde tutar, bu bilgilere kimler erişebilir [...] ve bu verilerden nasıl para kazanılacağını seçebilir. ”

Altethea'nın izin verilen sentetik medya modelinin halkı “bu teknolojiden kaynaklanabilecek olumlu kullanım örnekleri” konusunda eğitmeye yardımcı olacağını savundu.

Şirket, Alethea AI'nin AI tarafından oluşturulan içeriğin pozitif potansiyeli olduğunu düşündüğünü göstermek için şunları belirtiyor:

“Sentetik medya [...] insanların fiziksel olarak etkileşime girmesini gerektirmez, bu da film stüdyoları karantina kısıtlamaları nedeniyle yeni içerik üretemedikleri için pandemi sırasında çok önemlidir.

Artık aktörlerin ve yetenek ajanslarının yüz ve ses verilerini güvenli bir şekilde lisanslamalarını sağlayabiliyoruz [...] Yüzlerimiz ve seslerimiz tamamen taşınabilir, birleştirilebilir ve ticarete dönüşüyor ve kullanıcıların yaratıcılıklarını yasal ve izin verilen alan adlarıyla sağlıyor."

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ