Türkiye yeni bir ekonomi modelini uygulamaya soktu.

Türkiye yeni bir ekonomi modelini uygulamaya soktu. Düşük faiz , yüksek kur ile ihracatın daha da artırılması , ithalatın azaltılması ve sonunda da hem enflasyonun hem de doların düşmesi hedefleniyor. Peki kripto para yatırımcılarını yeni ekonomi modeli nasıl etkiler.

Öncelikle kripto para birimlerinin hemen hemen tamamının dolar ile eşleşmiş bir kuru bulunuyor. Dolarda meydana gelen her artışın kripto  para birimlerinin Türk Lirası karşısında değer kazanması anlamına geldiği herkesin malumu. Bu çerçevede yeni ekonomi modeli ile birlikte yüksek kurun kripto para  yatırımcılarına önemli karlar getirebileceğini ifade edebiliriz. 

 Diğer taraftan yukarıda bahsini ettiğimiz durumun kripto para birimlerinin dolar bazlı değer artışı yaşaması durumunda oluşacağını şimdiden söyleyelim.  Son 4 ayda doların  %50 'den fazla arttığı dikkate alındığında kripto para yatırımcılarının sadece kur artışından kaynaklı gelir elde etmesinin mümkün olduğu ifade edilebilir.

 Üretime dayalı olarak oluşacak olan cari ile ülke ekonomisine katkı sağlanacağı belirtilmiş olsa da enflasyona yönelik olarak hangi adımların atılacağı da merak konusu . Bu çerçevede bir hiperenflasyon yaşanması durumunda kripto para yatırımcılarının alım gücünün önemli ölçüde düşebileceği gerçeği ile de karşı karşıyayız. 

Yani ekonomi modelinin farklı riskleri içerisinde barındırdığı bir gerçek. Kripto para yatırımcıları da bu risklerin farkında olarak hareket etmeli. Finansal enstrümanlara yatırım yaparken bu yatırımlarını çeşitlendirmeli  ve süreç içerisindeki gelişmeleri  de çok iyi bir şekilde takip etmelidir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ