ASIC tabanlı madenciliğin kârını ortadan kaldıran yeni Monero madenciliği algoritması olan RandomX, yakın zamanda uygulamaya konuldu ve hash gücü % 186 arttı!

Yeni Madencilik Algoritması ile Monero Hash Gücü Fırladı –İşte Ayrıntılar

Monero (XMR), yeni madencilik kuralları pahalı madencilik donanımına sahip olma avantajlarını daralttığından merkezsizlik fikrine olan bağlılığını bir kez daha teyit etti.

Yeni Kurallar, Hash Gücünü Nerdeyse 3 Katına Çıkardı

Monero'nun hash gücü token ekibinin RandomX'in madencilik kurallarının uygulanmasıyla ağını geliştirmesinden sonra % 186'lık bir artış gösterdi. Hash gücü, Bitcoin (BTC) veya Monero gibi Proof of Work (İş Kanıtı - PoW) blok zincirlerinde madencilik yapan bilgisayarlar tarafından hesaplanan (çözülen) hash sayısıdır (gizli sayılar). Hash gücünün göstergesi bazen "sistemin zorluğu" olarak adlandırılır.

Yükseltmeden önce, bazıları için hash gücü  309 MHash / s idi. Yedi gün sonra, hash gücü 952 MHash / s'ye ulaştı. Bu, önceki iki dönem olan Mart 2018 ve Nisan 2019'da meydana gelen Monero'nun hash gücünün üçüncü yükselişidir.

Monero Hash Gücü Yeni RandomX Algoritması ile Yükseldi

Bu yükseliş, yeni ASIC dirençli madencilik ilkelerinin özelliklerinden kaynaklandı. ASIC direnci, madencilerin özel donanıma sahip olma avantajlarını (özellikle ASIC'ler ve FPGA'lar) elimine etme yaklaşımını ifade eder. Bu, tüm madencilere madencilik sürecine katılmak için eşit bir fırsat verir.

Monero bu yükseltmeleri her altı ayda bir uygular ve algoritmaları özelleştirir. Bu nedenle, merkezsizliği bozmaya çalışan madenciler pahalı donanım satın almak için katalizörleri kaybediyorlar. Aynı zamanda, 2011'den beri yapılan AMD ve Intel işlemcilerin çoğu RandomX ile verimli çalışıyor.

Fiyat da Artacak mı?

Bu yükselmeye rağmen, XMR'nin fiyatı son birkaç haftadır yaklaşık 54 $ USD / XMR civarında olduğu için durgun seyrediyor. Ağın yenilendiği gün kripto para değeri 53 dolara düştü. Bu, Monero tokeninin fiyatının diğer altcoinlerin genel trendlerini takip ettiğini göstermekte. Bununla birlikte, kripto para biriminin fiyatın düşüşüne bazı borsalardaki delist etme durumları da etki de etmiş olmalı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ