Son 13 yılda, çok sayıda kişi Bitcoin'in mucidi olduğunu iddia etti, ancak tek bir kişi bile bunu büyük kripto topluluğuna kanıtlayamadı.

Yeni Yayımlanan Bir Kitap,

Ağustos 2019'un sonunda, bir pazarlama ve halkla ilişkiler (PR) ajansı, Bitcoin'i icat ettiğini iddia eden Pakistanlı bir adamın yer aldığı bir basın açıklaması yayınladı. Pakistanlı Bilal Khalid hiçbir kanıt sunmasa da, halkla ilişkiler ajansının kurucusu kısa süre önce “Finding Satoshi: The Real Story Behind Mysterious Bitcoin Creator Satoshi Nakamoto” adlı bir kitap yayınladı.

Halkla İlişkiler Ajansı'nın Kurucusu Ivy Mclemore, 'Satoshi'yi Bulmak' Adlı Bir Kitap Yayınladı

Neredeyse üç yıl önce Ağustos 2019'da kripto para topluluğu, Bilal Khalid adlı bir adam ve Ivy McLemore & Associates adlı bir PR ajansıyla tanıştırıldı. Pakistanlı Bilal Khalid, James Caan veya James Bilal Caan olarak da anılır. 2019 yılında Khalid , web portalı satoshinrh.com'da “My Reveal” adlı üç bölümden oluşan bir blog yazısı yayınladı. Birinci bölümde Khalid, "Bitcoin'in yaratılmasıyla ilgili bilinmeyen gerçekleri" ve ayrılmasına yol açan bazı "gelişmeleri" paylaştığını iddia ediyor. Khalid'in açıklaması, firma etkinlik hakkında tweet atıp bilgi ekipleriyle iletişime geçtiğinde PR ajansı Ivy McLemore & Associates tarafından desteklendi.

İkinci bölümde, Bitcoin'i icat ettiğini iddia eden Khalid, yazılımın sözde oluşturulması sırasında kararlarını etkileyen Keldani numerolojisi hakkında bilgi paylaşıyor. İkinci bölüm ayrıca, BTC Satoshi Nakamoto'nun çıkarıldığı iddia edilen BTC ile ilgili ayrıntıları da ortaya koyuyor ve Khalid, "980.000 bitcoinimle ilgili tüm gerçekleri ortaya çıkardığını" iddia ediyor. Üçüncü bölümde, Khalid gerçek kimliğini ortaya koyuyor ve çıkardığı tüm kripto paraların tek bir bilgisayarda olduğunu açıklıyor. İddiaya göre Khalid'in bilgisayarı, "askeri düzeyde şifrelemeye" sahip bir Fujitsu dizüstü bilgisayarıydı.

Kasım 2019'da yayınlanan hikayeye ilişkin bir hesap, kendi kendini Bitcoin mucidi ilan eden kişinin bir akşam, görünüşte 980K BTC içeren Fujitsu dizüstü bilgisayarını açtığını ve bunun gösterebileceği tek şeyin boş bir ekran olduğunu söylüyor. Bunun bir sabit disk sorunu olduğunu düşünmedi, bu yüzden dizüstü bilgisayarı düzeltilmesi için bir onarım merkezine göndermeye karar verdi ve ayrıca "Sabit diske dokunmayın" yazan özel talimatlar bıraktı. Onarım firması Khalid'e sorunun sabit diskte olduğunu ve donanımın "tamamen ölü" olduğunu açıkladı.

Ivy McLemore tarafından yazılan “Satoshi'yi Bulmak: Gizemli Bitcoin Yaratıcısı Satoshi Nakamoto'nun Arkasındaki Gerçek Hikaye” Haziran 2022'de piyasaya sürüldü.

Ivy McLemore tarafından yayınlanan basın bültenleri ve tweet'lerin ardından Kasım 2019'da yayınlanan söz konusu hikaye, halkla ilişkiler ajansının 1 Haziran 2022'ye kadarki son tweet'i oldu. Bu yıl yayınladığı tweet'in konusu Ivy McLemore'un sporla ilgisi var ve Khalid'in hikayesiyle hiçbir ilgisi yok. Ancak bu ay pazarlama ve halkla ilişkiler ajansının kurucusu Ivy McLemore , “ Finding Satoshi: The Real Story Behind Mysterious Bitcoin Creator Satoshi Nakamoto” adlı bir kitap yayınladı. Kitabın Amazon açıklaması, Khalid'den ismiyle bahsetmiyor, ancak şunu belirtiyor:

Kitap, okuyuculara, dünyanın en iyi performans gösteren yatırımının yaratıcısı için hayatlarının arayışında bir muhabire katılma konusunda eşsiz bir fırsat sunuyor. 40 adaya bakıyor ve sadece Bitcoin yaratıcısının bilebileceği çarpıcı, daha önce anlatılmamış sırlarla az bilinen, radarın altında olan bir şüpheliye yol açıyor.

Kitap Açıklaması İddialar 'Satoshi'yi Bulmak' Okuyuculara Üzerinde Düşünecek 42 Özel Nokta Veriyor

Amazon kitap açıklamasına göre, okuyucular "isimlerde, tarihlerde ve diğer Bitcoin dönüm noktalarında neden şifreleme bıraktığını" ve "etnik kökenini ve ikamet ettiği ülkeyi" öğrenecekler. Kitap açıklaması ayrıca "bir zamanlar 68 milyar dolar değerindeki Bitcoin'lerinin neden hareket etmediğini" ve "karısına Satoshi olduğunu söylemek için neden sekiz yıl beklediğini" ayrıntılı olarak iddia ediyor. Ivy McLemore'un hikayesi, “Nakamoto, gelecek nesillerle paylaşabileceği uzmanlık bilgisi nedeniyle toplum için çok değerli” diyor. "Satoshi'yi Bulmak" kitap açıklaması şunları ekliyor:

Satoshi'nin gerçek hayattaki kimliği hakkında neye inandığınıza bakılmaksızın, Finding Satoshi okuyuculara üzerinde düşünmeleri için 42 özel nokta veriyor.

Yıllar boyunca, kendilerinin Satoshi Nakamoto olduğunu söyleyen birçok davacı oldu, ancak daha yakın zamanlarda bunun gibi iddialar azaldı. 2020'den önce Hawaiian Nakamoto , Phil Wilson 'Scronty,' Debo Jurgen Etienne Guido ve Jörg Molt gibi kişiler Bitcoin'in mucidi olduğunu iddia etti. Hawaiili Nakamoto'dan kimse haber alamadı, hem Scronty hem de Debo Bitcoin'in kökeni hakkında tweet atmaya devam etti ve Jörg Molt kısa süre önce kripto emeklilik dolandırıcılığı iddiasıyla tutuklandı . Üstelik, yakın zamana kadar, kripto topluluğunun çoğu, iddialarını destekleyen herhangi bir meşru kanıt sağlayamadığı için Khalid'in hikayesini unuttu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ