Bitcoin Borsası Cryptopia, ciddi bir hack ve yaklaşık 30 milyon dolarlık kripto para biriminin kaybedilmesinden sonra Mayıs 2019'da tasfiye edildi.

Yeni Zelanda Mahkemesinden Dev Bitcoin Borsası İle İlgili Önemli Karar

Bitcoin Borsası Cryptopia, ciddi bir hack ve yaklaşık 30 milyon dolarlık kripto para biriminin kaybedilmesinden sonra Mayıs 2019'da tasfiye edildi.

Cryptopia, büyük bir hackte 30 milyon dolar değerinde kripto para birimini kaybettikten sonra geçen yıl tasfiyeye giren Yeni Zelanda merkezli bir kripto borsası. Kripto borsası, tüm varlıkların şirkete değil hesap sahiplerine ait olduğunu söyledi.

Cryptopia’daki kripto para birimleri özel cüzdanlarda tutuldu.

Mahkemenin belgelerine göre, Cryptopia borsasındaki tüm kripto paralar, sahiplerinin yararı için oluşturulan özel cüzdanlarda tutuldu ve bu hesap sahipleri bu cüzdanların ortak yararlanıcıları olarak adlandırıldı. Belgeler ayrıca, Cryptopia'nın bu durumda sadece mütevelli olarak davrandığını ortaya koymaktadır. Borsa öncelikle, belgelerle ilgili olarak, hesap sahiplerine ilişkin net bir mütevelli rolü oynamıştır.

Mahkemenin kararı ayrıca Cryptopia’nın ana rolünün her dijital varlık grubunu hesap sahipleri için mütevelli olarak tutmak ve talimatlarını uygulamak olduğunu belirtti.

Kullanıcıların kriptolarını geri alıp almayacakları konusunda kafa karışıklığı

Mahkemenin belgelerine göre, başvuran tasfiye memurları çalıntı dijital varlıkları geri kazanırlarsa, borsadan çalınan tutarlara göre değerlendirilen tutarlara göre ilgili her bir dijital varlığa ilişkin cüzdan içinde orantılı olarak ele alınacak. Bu, kullanıcılar mahkemenin kararının doğrudan bir yorumunu vermediği, ancak yalnızca belgeyi paylaştığı için kullanıcılar arasında karışıklığa neden oldu.

Bazı kullanıcılar, mahkemenin belgesinde “tasfiye memurlarının herhangi bir hesap sahibinin kimliğini tespit edemediğini” vurgulayarak fonlarının hiçbirini alamayacaklarından şüphelenmektedir. Tasfiye memurları herhangi bir hesap sahibinin kimliğini tespit edemezlerse, dijital varlıklar Mütevelli Kanunu'nun 76. maddesi uyarınca ele alınacaktır.

Cryptopia  borsası 2014 yılında kuruldu ve 30 milyon dolarlık bir hackten sonra Mayıs 2019'da tasfiye edildi. Şimdi bir Yeni Zelanda mahkemesi, borsada kalan paranın kullanıcılara geri iade edileceğine karar verdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ