Yeni Zelanda Merkez Bankası, blok zincir teknolojisine dayalı Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) tasarımlarının başlıca faydalarını özetledi.

Yeni Zelanda Merkez Bankası, blok zincir teknolojisine dayalı Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) tasarımlarının başlıca faydalarını özetledi.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Yeni Zelanda Rezerv Bankası (RBNZ), Merkez Bankası Dijital Para Birimlerine (CBDC) bakış açısını sunan bir sorun belgesi yayınladı. Belge, "onu kullanmak isteyen herhangi bir kişi veya işletmeye" verilen dijital bir para birimi olan "genel amaçlı" bir CBDC'ye odaklanıyor. CBDC amaçlarını, tasarımlarını ve ayrıca potansiyel faydaları ve ilgili riskleri özetlemektedir. Banka, 6 Aralık'a kadar önerilenler hakkında yorum isteyecek.

Genel Amaçlı Bir CBDC, İşlev Olarak Nakte Daha Yakın Olacaktır

RBNZ, "Böyle bir 'genel amaçlı' CBDC, işlev olarak nakde daha yakın olacak . Merkez Bankası parasının rolünü yerine getirmek için 'toptan' bir CBDC'den daha iyi bir konuma sahip olacaktır." Merkez bankası, potansiyel bir Yeni Zelanda CBDC'sinin banka tarafından nakitle birlikte verilen dijital para olacağını vurguladı. Merkez bankası, Yeni Zelanda'da dolaşımdaki nakit miktarının artmasına rağmen, hala "çoğu insan tarafından işlemler için orantılı olarak daha az" kullanıldığını kaydetti. Ülkelerdeki merkez bankaları, merkezi olmayan ve özel kripto para birimlerinden rekabeti önlemek için dijital para birimleri üzerinde aktif olarak çalışıyor.

 "Nakit, Bazılarımızın İhtiyacı Olduğu Sürece Burada Kalacak."

"İnsanların, nakit tutma davasının Rezerv Bankası tarafından iyi anlaşıldığını ve kabul edildiğini bilmelerini istiyoruz. RBNZ Başkan Yardımcısı Christian Hawkesby, bazılarımızın ihtiyacı olduğu sürece nakit burada kalacak” dedi. Makale ayrıca, geleneksel hesap tabanlı yapılara dayanan “hesap tabanlı” bir CBDC ve blok zinciri ve kamu-özel anahtar kriptografisi gibi yeni teknolojiler tarafından etkinleştirilen “token tabanlı” bir CBDC dahil olmak üzere iki büyük teknolojik CBDC tasarımına dikkat çekiyor. . RBNZ'ye göre, token tabanlı bir CBDC, akıllı sözleşmeler aracılığıyla kira veya fatura ödemeleri gibi belirli eylemleri otomatik olarak gerçekleştirebilir ve böylece manuel veya üçüncü taraf katılımı ihtiyacını azaltabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ