Dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler, kara para aklamadaki kripto para birimlerinin rolü ve çeşitli yasadışı faaliyetlerin finansmanı konusunda giderek daha fazla endişe duyuyorlar.

Yetkililer Bitcoin Odaklı Siber Suçlarla Mücadele Ediyor

Dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler, kara para aklamadaki kripto para birimlerinin rolü ve çeşitli yasadışı faaliyetlerin finansmanı konusunda giderek daha fazla endişe duyuyorlar. 2020'nin başından beri, birçok hükümet bu durumla aktif olarak mücadele etmeye başladı ve finansal siber suçlara karşı korunmalarını güçlendirmek için tasarlanmış çeşitli yasal tedbirler uygulamaya koydu.

Chainalysis'e göre, darknet kullanıcılarının sayısı doğrudan hükümet politikalarının internete ne kadar katı olduğu ile ilgilidir. Bu nedenle, dark net esas olarak ABD, Rusya ve Almanya, Hollanda ve Fransa gibi bazı Avrupa ülkelerinde kullanılmaktadır.

Merkez bankasının periyodik olarak finansal kurumların dijital para birimi borsası, ABD kolluk kuvvetleri ve düzenleyici kurumlar da dahil olmak üzere şüpheli işlemleri nasıl tespit etmesi gerektiği konusunda katı tavsiyelerde bulunduğu Rusya'nın yankı hareketleri, Mart ayında yardımcı olması için yeni kurallar ve vergi raporlama gereksinimleri öneren bir kripto para istihbarat programı oluşturdu. Bütün bunlar blockchain teknolojisinin yaygın olarak benimsenmesinin yolunu açmıştır.

 Mart ayının sonunda, Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı, kripto para birimi işlemleri de dahil olmak üzere darknet etkinliğini analiz etmek için Güney Koreli veri istihbarat kuruluşu S2W Lab ile bir ortaklık duyurdu. Bununla birlikte, netin karanlık tarafındaki kullanıcılar yasadışı faaliyetlerine bir şekilde devam etmenin yeni yollarını bulma eğiliminde olduğundan, önlemlerinin ne kadar etkili olacağı henüz açık değildir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ