Bu bir söylenti mi, yoksa kripto paralar sene sonu tekrar fırlama gösterecek mi?

Yıl sonunda kripto paralarda ne olacak?

Herkesin dilinde aynı şey: "Kripto paralar sene sonunda çok fena artış gösterecek.". Peki bu tahmin gerçekleşebilir mi? Yoksa sadece uydurma bir tahminden fazlası değil mi? Bu yazımızda tahminlerin üzerinden atlayıp, derenin karşı tarafına geçmeye çalışacağız.

Bitcoin'de mevcut durum

Başını Bitcoin'in çektiği kripto paralar uzun süredir büyük hareket göstermiyor. Analiz olarak, Bitcoin üzerinden ilerlemek gerekirse; Bitcoin'in fiyatı 6.000 ve 8.000 dolar aralığında değişken bir yapıya sahip. Belirli zaman çizelgelerinde gayet stabil bir şekilde artış ve düşüş gösteriyor. Özellikle 20.000 dolarlık üst seviyeyi gördükten sonra 6.000 dolar seviyelerine düşen Bitcoin için yıl sonu bir sıçrayış bekleniyor. Geçmişe döndüğümüzde; Bitcoin Eylül 2017'den itibaren bir yükseliş gösteriyor ve bu yükseliş Aralık 2017'ye kadar devam ediyor. Tarihler 16 Aralık'ı gösterdiğinde ise Bitcoin tarihinin en yüksek değerine ulaşmış oluyor. Peki bu senaryo bu sene için de geçerli olabilir mi?

Geçen sene Bitcoin bugün (22 Eylül 2017) 3.500 ve 4.000 dolar arasında bir değere sahipti. Şuan ise 7.000 dolar seviyelerindeki değerini koruyor. Geçen sene yaşanan parlama, bu sene de gerçekleşebilirse şu zaman aralıklarında Bitcoin'in yavaş yavaş da olsa değer kazanması gerektiğini gösteriyor. Fiyatlara TL cinsinden yaklaşırsak büyük yanlışlık yaparız, o yüzden pek sevmesek de dolar üzerinden yapmak zorundayız.

Bitcoin'deki bu süreç en azından Kasım ayına kadar böyle devam ederse, yükselişin ani bir şekilde gerçekleşme ihtimalini de düşünmemiz gerekir. Tabi ki, bu yükseliş olayına "sadece yıl sonu" olarak bakmamamız gerekiyor. Geçtiğimiz sene bu aylarda Bitcoin için oldukça olumlu haberler ve gelişmeler yaşanıyordu. Özellikle Bitcoin'in en popüler olduğu zaman bu tarihlere kadar dayanıyor. Rekor tarihlerinde, Bitcoin'i almak için en alakasız kişiler bile sıraya girmişti ve Bitcoin yatırımı yapmak için can atıyorlardı. 20.000 dolarlık seviyeye kadar sıkıntı yoktu, ancak fiyatının artış yaptığı şekilde tekrar düşmesi bu acemi yatırımcıları üzdü ve çoğu kişi batarak bu yatırım sevdasından vazgeçti.

Eğer, Bitcoin bu yıl sonunda legal değer kazanacaksa olumlu haberlerin yaşanması şart. Ancak Bitcoin, herhangi bir olumlu haber ve gelişme olmadan yükselirse burada bir art niyet ve manipülasyon olduğunu görmek zor olmayacak ve Bitcoin'in tekrardan büyük değer kaybetmesine yol açabilir.

Ağzı olan konuşuyor

Bitcoin fiyat tahminleri konusunda ortada çok ciddi söylentiler var. Tahminler artık 100 binlerce doları aşarak, milyonlarca dolara kadar çıktı. Bu kulağa komik geliyor. Çoğu kişi sevmez ancak John McAfee Bitcoin'in 2020 yılındaki tahmini tam 1 milyon dolar, evet yanlış okumadınız. 1 Bitcoin = 1 milyon dolar! Hatta McAfee kendine bu tahmin için o kadar güveniyor ki, bazı iddalara girmekten bile geri kalmıyor. Peki bu mümkün olabilir mi?

Bitcoin'in sadece 2 seneden kısa bir sürede 7-8 bin dolar bandından 1 milyon dolara çıkması neredeyse imkansız. Bunun için ortada çok ciddi, ama gerçekten çok ciddi sebeplerin olması gerekiyor. Bitcoin asıl değerini, madencilik ile üretilen Bitcoin'ler son bulduğunda yaşayacak. Bitcoin'lerin tükendiği tarih de bu kadar yakın değil. Şuan madencilik ile birlikte günde binlerce Bitcoin üretiliyor, yani halen üretilebilen bir para birimi. Ta ki, madencilik sona erdiğinde ve ortada üretilebilecek bir Bitcoin kalmadığında fiyatlarda ciddi yükselişler beklemek mümkün olabilir. Ancak Kriptom olarak biz, 1 milyon dolarlık bir tahmini şu aşamada oldukça komik buluyoruz.

Tim Draper'a ise bir nebze daha güvenebiliriz. Tahmini 90.000 dolar. Bu mümkün olabilecek bir miktar, ancak bunun için de bir kaç yıl beklemek doğru olacaktır. Bir çok popüler Bitcoin yatırımcısının 2018 yılı sonu için verdiği tahmin 20.000 doların altına düşmüyor ve ortalama tahmin 40-50 bin dolarda buluşuyor.

Peki ya bizce?

Kriptom olarak, Bitcoin fiyatının 20 bin dolara ulaşacağını pek düşünmüyoruz. Şuanki ortam buna pek müsait değil. Ancak Aralık ayının ortalarına doğru olumlu bir artış gösterebilir, şuan 8.000 dolar seviyelerinde dolaşan Bitcoin'in en fazla 12-13 bin dolar seviyelerine kadar çıkabileceğini tahmin ediyoruz. Bu tahmin mevcut durumlar için geçerli. Yakın zamanda Bitcoin için olumlu gelişmeler yaşanabilirse tahminimizi 18 bin dolarlara kadar çıkartabiliriz. Bitcoin şuan için inişli çıkışlı bir fiyat grafiğine sahip ve kırılma noktasını aşarsa bu tahmin mümkün olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ