Yılbaşı durgunluğundan doğru genel bir değerlendirme

Türkiye'deki kripto borsalarındaki fiyatlar ne kadar tutarsız olursa olsun. Bitcoin global piyasalarda istikrarlı bir seyir izlemeye devam ediyor. 14 bin dolar sevilerindeki seyri çoğunlukla yukarı sonra biraz düzeltmeyle geriye doğru sürüyor. Yılbaşının etkisi ve Bitcoin'e vadesiz işlemler ve global çapta artan şöhretinin yarattığı iyimser atmosferi kar satışlarıyla ciddi oranda geriletti ve devasa bir düzeltme yapmış gibi görünüyor. Ayrıca artan ilgi de ağı ciddi anlamda kitledi. Bu bakımdan önümüzdeki ay ya da aylarda gelecek güncellemeler çok önemli hale geldi. Muhtemelen blok kapasitesini iki katına çıkaracak olan Segwit güncellemesi ciddi bir nefes aldıracak gibi görünüyor. Şahsen BCash gibi kelepir projelerden ve işi şirazesinden çıkaran girişimlerden hazetmeyen biri olarak, Bitcoin'İn kendi krizleriyle daha yavaş bir gelişim göstermesi daha sağlıklı geliyor. Bu bakımdan onun kullanım değerini artıracak "Flash Networks" yani yıldırım ağları gibi projelerin değerli olduğunu düşünüyorum. Eğer böyle inovasyonlar mümkün olursa Bitcoin'in para olarak da bir alternatifi olacağını düşünmüyorum. Özellikle de böyle bir hacme ulaşmışken. Ayrıca geçtiğimiz aylarda oluşan bazı alışveriş desteği iptalleri gibi (Örneğin Steam platformunun Bitcoin'İn ücretleri ve volativliğinden dolayı vazgeçmesi gibi) meseleleri de geri çevirecektir bu tarzda güncellemeler. 

Bu bakımdan hala en önemli engel önümüzde Bitcoin'İn daha fazla gündelik hayata katılması ve daha kolay ulaşılması gibi duruyor. Bu yüzden Kriptomun birkaç gün sonra yayına açacağı alışveriş portalı gibi projelerin artması da elzem. Ayrıca Kasap Döner gibi yerli ve yaygın markaların da Bitcoin alışverişini destekleyeceklerini açıklaması da yerel anlamda güzel haberler. Ülkedeki durum ne olursa olsun potansiyelleri gören ve ona göre hareket edenlerin olması çok önemli. Bitcoin ve diğer kripto değerlere kolay ulaşım konusundaki bir diğer önemli proje ise Ethos diye düşünüyorum. Hem bir cüzdan hem de bir platform olma iddiasındaki Ethos da 2018 ilk çeyreğinde yazılımı yayınlayacaklarını açıkladı. Hepsi bir arada bir cüzdan şu anda kriptokrasi camiasının arayıp da bulamadığı şahanelikte bir araç olacaktır. Özellikle hemen her türde koini barındırmanın yanın da tümünü toplu halde idare edebilme ve Visa  ya da Master gibi yaygın kullanımdaki sistemlerle bir köprü oluşturacak olması oldukça güzel meseleler. Belki böylelikle daha kullanıcı dostu bir evrenin kapısı aralanmış olacak Ethos sayesinde. 

Bu bakımdan BCash yani Bitcoin Cash gibi projelerin hiçbir derde çare olmayacağını ve eskiye geri döndürmek dışında bir işe yaramayacağını düşünüyorum. Kişisel bilgisayarlarda saklanamayan blog boyutları gün geçtikçe kripto paraların kontrolünü insanlardan büyük şirketlere verecektir eğer bu tarz bir yönelim olursa. Ayrıca Bitcoin gibi anonim bir yapı varken ortalıkta sanki Bitcoin'in CEO'su gibi gezinen insanlar görmek mide bulandırıcı ve bu durum maalesef BCash için aşırı derecede var. Eğer bu tarz bir kripto güçlenecekse illa bunun XRP yani Ripple olmasını tercih ederim ki muhtemelen insanlar da öyle düşündüler ki finans çevrelerinin ilgi gösterdiği XRP hacim bakımından üçüncülük koltuğuna geri oturdu. 2018 Bitcoin ve kripto piyasasının rüştünü ispatlayacağı bir yıl olacak gibi görünüyor. Ciddi bir sınav tüm piyasayı bekliyor. Bu bakımdan aldatmaca projelerden uzak durmayı ve iyi projelere destek vermeyi ama en başta amiral gemisi Bitcoin'e gözümüz gibi bakmayı herkese tavsiye ediyorum. Kripto değerler ancak bu sayede yol alacaklar zira. 

Tüm kriptocuların yeni yılı şimdiden kutlu olsun :)

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ