Bitcoin’in (BTC) bir boğa veya ayı piyasasında olup olmadığı tartışması her yerde görülüyor.

Yıllar Geçse de Bitcoin Neden Değer Kaybetmeyecek?

Bitcoin’in (BTC) bir boğa veya ayı piyasasında olup olmadığı tartışması her yerde görülüyor. Ancak, bazı zeki gözlemciler BTC / USD kuru bazında hesaplamalar yapmaya başladılar. Herhangi bir fiyat artışı olmadan ve sabit enflasyon oranları varsayarak, bir bitcoin 2250 yılına kadar 1 milyon dolar değerinde olacak.

Genel argüman basit. Bitcoin statik bir varlıktır. Bu nedenle değeri dahili olarak dalgalanamaz, çünkü sınırlı ve sabit bir 21 milyon token arzı olacak. Bu anlamda, Bitcoin genel ekonomiden bağımsız duruyor.

Ancak, dolar arzında durağan değil ve bu nedenle piyasa değişikliklerine sürekli cevap veriyor. Federal Reserve (Fed) likidite konusunda karar alıyor ve fonları ekonominin içine veya dışına taşıyor. Bu yöntemler değişip tartışmaya yol açsa da, ekonominin genel akışı yine de enflasyonist.

Enflasyonu Karşılıyor mu?

Enflasyonla ilgili sorun, uzun vadede varlıkların değerini tahrip etmesidir. 1 Ocak 2020'de bankaya yatırılan 1 milyon doları düşünün. Yıl için yüzde  2 enflasyon oranı varsayıldığında, bu fonların gerçek satın alma değeri 31 Aralık 2020'ye kadar 980.000 dolar olacak.

Bu kayıp süresiz olarak sabit bir hızda devam eder ve sonunda bu fonların satın alma gücünü tahrip eder. Bu, yatırımcının sürekli olarak bile olsa, geri dönüş kazanmanın yollarını bulması gerektiği anlamına gelir.

Bitcoin ise dijital olarak kapatıldığından enflasyona cevap vermiyor. Arz artışı olmadan, BTC / USD oranı sabit bir enflasyon oranında artmakta. Başka bir deyişle, 1 milyon dolarlık bitcoin aynı dönemde 1.020.000 dolar değerinde olacak

Sadece yıl için Bitcoin'i tutmak, yüzde 2'lik satın alma gücünde net bir artışa neden olacak ve nakit tutmanın aynı miktarda net bir düşüşe yol açacağı sonucunu doğuracak.

Genel Büyüme

Ek olarak, yatırımcılar ve Bitcoin pazarının benimsenmesi büyük olasılıkla bunu elinde tutanlar için ek bir büyüme ile sonuçlanacak. Piyasadaki aktivite arttıkça, her bir bitcoin içsel değer kazanmakta. Bu, Bitcoin sahiplerini sadece enflasyonun önüne değil aynı zamanda yatırımın da değerine düşürür.

Sonuç basit. Benimsemede mutlak durgunluk göz önüne alınsa bile, Bitcoin ileriye dönük olumlu bir getiri tablosuna sahip.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ