Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası tarafından mart ayı piyasa katılımcılarının beklentilerine yönelik olarak bir anket düzenledi.

Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası tarafından mart ayı piyasa katılımcılarının beklentilerine yönelik olarak bir anket düzenledi. Yapılan ankete göre piyasanın faiz beklentisi değişmezken, dolar ve enflasyonda beklentilerin yükseliş yönlü olduğu görülüyor.

Piyasa anket farklı tepkiler de verdi. Örneğin büyümedeki beklenti düşüş olacağı yönünde. Katılımcıların yılsonu enflasyon beklentilerinde de bir değişme söz konusu. Bir önceki anket döneminde yılsonu enflasyon beklentisi yüzde 34.06 iken mart ayından bu beklenti 40.47’ye çıkmış durumda.

Piyasanın 2022 yılına yönelik büyüme beklentilerinde de bir değişiklik olduğu görülüyor. Buna göre 2022 yılına yönelik büyüme beklenişi 0.3 puan azalarak yüzde 3,4 şeklinde gerçekleşti. TCMB faiz oranı beklentisi ise yüzde 14 ile aynı kaldı.

Katılımcıların yılsonu dolar beklentisine bakıldığında ise beklenti bir önceki ay 16.04 şeklinde iken mart ayında 16.68’e yükselmiş durumda. 12 ay sonrası döviz kuruna yönelik beklenti ise 17.47 şeklinde cereyan etmiş durumda.

Yılsonuna yönelik enflasyon beklentisinin bu kadar fazla olması bireyleri bir koruma olarak Bitcoin’e yönlendirebilir. Kripto para birimlerinin Türkiye’deki ünü dikkate alındığında ise bu yönelimin daha da artabileceği söylenebilir. Bakalım 2022 yılının verileri bizlere neler söyleyecek?

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ