El Salvador, Bitcoin'i yasal para birimi olarak tanıyan dünyadaki ilk ülkedir. Yerel grupların muhalefetine rağmen hükümet, kripto para biriminin ekonomi ve toplum için net bir pozitif bir durum olacağına inanıyor.

Yine Bir İlk: El Salvador 200 Bitcoin Satın Aldı

El Salvador başkanı Nayib Bukele Pazartesi günü, hükümetinin ilk 200 Bitcoin'ini (BTC) 7 Eylül'de kripto para birimini yasal para birimi haline getirmek için yeni bir yasa setinin sunulmasından önce satın aldığını doğruladı.

Bukele, yeni BTC yasasını tam olarak uygulamak için 7 Eylül takvimine atıfta bulunarak, “Borsacılarımız son tarih yaklaştıkça çok daha fazla satın alacak” dedi.

El Salvador, 200 Bitcoin Satın Aldı

Satın alma, El Salvador Kongresi tarafından geçen hafta geçirilen 150 milyon dolarlık yeni bir Bitcoin fonunun parçası. Fon, uygulanacak yeni yasanın öncesinde BTC'den ABD dolarına dönüşümleri kolaylaştırmak için kullanılacak. Mevcut fiyatlarla, BTC alımı 10,36 milyon doların biraz üzerindeydi.

Bu yılın Haziran ayında El Salvador, Bitcoin'i yasal para birimi olarak tanıyan dünyadaki ilk ülke oldu. Karar Bitcoin topluluğu tarafından övgüyle karşılansa da, Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu'ndan kötü niyetli kişiler yeni stratejinin iyi bir fikir olmadığı konusunda uyarılarda bulundular. Daha yakın zamanlarda, iç muhalefet ülke çapında yüzlerce yeni Bitcoin Yasasına karşı protesto gösterisi yaptı.

Bu arada Bank of America, yakın zamanda Bitcoin'i kabul eden El Salvador'a en az dört potansiyel fayda sağladı. Temmuz ayında yayınlanan bir raporda banka, ülkenin BTC'yi benimsemesinin havale işlemlerini kolaylaştırabileceğini, finansal dijitalleşmeyi teşvik edebileceğini, daha fazla tüketici seçeneği sunabileceğini ve ülkeyi yabancı yatırımcılara açabileceğini söyledi.

Yeni Bitcoin Yasası, Salvadorlulara dijital varlığı uzun vadeli bir yatırım stratejisinin parçası olarak tutma veya ülke genelinde kurulu 200 ATM'den herhangi birinde nakit olarak çekme olanağı veriyor. Ülke ayrıca Chivo adlı devlet tarafından verilen bir Bitcoin cüzdanını desteklemek için altyapı inşa ediyor. Chivo cüzdanı, vatandaşların komisyon ödemeden günde 24 saat nakit çekmelerini sağlayan kendi ATM'sine sahip olacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ