Youbit, iflas vermeyi kabul etti

Güney Koreli bir borsa olaan Youbit geçen hafta iflasını açıkladı. Bununla beraber üyelerini geri ödemeye yönelik ek seçenekler getirdi. Borsa, kullanıcılarına üç seçenek arasında oy kullanmasını istiyor.

Youbit'in İflas Dosyası

Borsadaki web sitesinde yer alan bir bildirimde, her bir üyenin "19 Aralık sabahı saat 04: 00'de bakiyenin yaklaşık % 75'ini çekme" izni bulunmaktadır. Borsa, "Ödenmemiş kısmın geri kalan kısmı nihai uzlaşma tamamlandıktan sonra ödeneceğini" ekledi. Ancak, "saat 00.00'dan sonra yatırılan paralar %100 iade edilecek."
Youbit'in iflas haberi Kore kripto pazarları vasıtasıyla şok dalgaları oluşturdu ve hükümetin gelecekte benzer sorunların oluşmasını önlemek için düzenleyici önlemlerini artırmasını isteniyor. Düzenleyiciler, şifreleme kurallarını tartışmak üzere 20 Aralık tarihli bir toplantı sonrasında açıklamalarda bulundu:

Son kırma sonrasında sanal döviz alışverişi Youbit'in iflas etmesinin kullanıcılara finansal kayıplara neden olması bekleniyor. Sanal para spekülasyon riskine özel dikkat göstermeli ve sanal para ticareti katılımı konusunda dikkatli olmanız gerekmektedir.

Ardından 27 Aralık'ta Youbit, alacaklılarına geri ödemesi gereken ek yollar sundu ve üç seçenek arasında oy kullanmalarını istedi. Oylama süresi 31 Aralık'ta sona eriyor.

İlk iki seçenek

Birinci Seçenek : Şirketin tüm varlıkları olduğu gibi dondurulacak ve mahkeme, fiili iflas işlemlerini ele almak üzere bir iflas mütevelliği atayacak.

İkinci seçenek : Şirketin mahkemeye başvurabileceği yeniden yapılanma / rehabilitasyon. Youbit, şirketin iflas etmeden ziyade faaliyetlerine devam etmesi durumunda alacaklıların varlıklarını daha iyi telafi edebilecekleri konusunda bir denetim yaptıktan sonra rehabilitasyon süreci kararlaştıracak mahkeme

Bu durumda, alacaklılara zamanla Yeşil tarafından üretilen gelirle ödeme yapılacaktır. Şirket, bu sürecin üç ila on yıl sürebileceğini tahmin ediyor ve şunları ekliyor:

Rehabilitasyon süreci ilerledikçe varlıklarınızın geri çekilmesi birden fazla yıldır askıya alınacaktır

En popüler seçenek: Satınalma

Şirket tarafından sunulan üçüncü seçenek ise, "Youbit'i başka bir şirkete devretme planını" içeren "birleşme ve satın alma" seçeneği. Youbit, "şu anda önemli miktarda gelir elde ettiğini" iddia ediyor; bu nedenle, "yeni bir sanal para birimi kullanmayı düşünen bir şirket" tarafından satın alınması mantıklı görülebilir.

Plan, üyelerin müdürünün olabildiğince telafi edileceği, ancak belli bir süre için bir temettü ödeme planı olarak değerlendirilecek şekilde yapılacaktır. Çekilme ve işlem hizmetinin satın alımın onaylanmasının ardından yeniden açılması bekleniyor. 

29 Aralık tarihinde Youbit, üyelerinin yaklaşık %97'sinin şimdiye kadar bu seçeneğe oy verdiklerini açıkladı. Oylama dönemi sona erdiğinde ve bu seçenek seçilirse, şirket ve hukuk ekibi Ocak ayının başında nasıl ilerleyeceğini tartışmaya başlayacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ