Enerji tüketimi verileri, blockchain teknolojisinin çok daha az eleştirilen bazı teknolojiler kadar enerji kullanmadığını gösteriyor.

YouTube ve Altın Madenciliği, Bitcoin ve Netflix

Enerji tüketimi verileri, blockchain teknolojisinin çok daha az eleştirilen bazı teknolojiler kadar enerji kullanmadığını gösteriyor.
Ethereum, PoS'a geçişiyle blockchain teknolojisinin iklim üzerindeki etkisini önemli ölçüde azalttı.
Blok zincirleri, yüksek enerji tüketimleri nedeniyle kötü bir üne sahip olsa da, veriler bunların en büyük enerji tüketen teknolojiler olmadığını gösteriyor. Hem YouTube hem de altın madenciliği sektörü, 2022'de Bitcoin madenciliği ve Netflix tarafından tüketilen enerjinin 2 katından fazlasını kullandı.

Kripto borsası Crypto.com'un araştırma kolu tarafından vurgulanan veriler, video akış platformunun yılda 244 TWh tükettiğini gösteriyor. Benzer şekilde, altın madenciliği de yılda 240 TWh kullandı. Bu, yılda 100 TWh kullanan Bitcoin madenciliği ve yılda 94 TWh kullanan Netflix ile karşılaştırılmıştır.

Daha da dikkat çekici olanı, Ethereum blok zincirinin 2022'de elde ettiği muazzam enerji tüketimi kesintisidir. Proof-of-stake (PoS) blok zincirine geçişinin ardından, Ethereum şu anda yılda 0,0026 TWh tahmini enerji tüketimine sahiptir.

Bu, çevrimiçi ödeme devi PayPal tarafından tüketilen 0,26 TWh/yıl'ın yaklaşık yüzde 1'i. Ayrıca, Ethereum'un önceki çalışma kanıtı (PoW) enerji tüketimi tahmininde %99'dan fazla bir düşüş.

Crypto.com raporunda, Eylül Birleştirme yükseltmesinin 2022'nin en çok beklenen kripto olaylarından biri olduğunu belirtiyor. Finansal bilgi ve analitik firması S&P Global de benzer bir görüş paylaştı.

S&P, Eylül ayındaki bir blog gönderisinde, enerji tüketimindeki düşüşü mümkün kılan yükseltmenin Ethereum için kritik olduğunu vurguladı. Bunun nedeni, genel kripto endüstrisinin iklim ayak izini önemli ölçüde düşürmesidir. Gönderi ayrıca, Ethereum ekosistemindeki tüm uygulamaların blok zincirinin itibar güncellemesinden yararlanacağını da belirtti.

Bitcoin'in Enerji Tüketimine Yönelik Eleştiriler Yakında Sona Erecek Mi?

Bu arada, Bitcoin için S&P projeksiyonu o kadar iyimser değil ki, enerji tüketimine yönelik eleştiriler yakında ortadan kalkacak. Firma, yatırımcılar sürdürülebilirlik konusunda daha fazla endişelendikçe eleştirilerin artmasını bekliyor.

Bu eleştiriler, Bitcoin ağının yıllar içinde bazı aksiliklere maruz kaldığını çoktan gördü. 2021'de Çin, Bitcoin madenciliğini yasakladı ve bu da madencilerin diğer ülkelere büyük bir göçüne ve BTC fiyatının düşmesine neden oldu.

Ülke o sırada faaliyetin yüksek enerji tüketiminin karbon emisyonu hedeflerine ulaşmasını engellediğini belirtmişti. Bununla birlikte, Bitcoin savunucuları, Bitcoin'in yüksek enerji tüketiminin tasarım gereği ve gerekli olduğunu savunuyorlar.

Böyle bir Bitcoin savunucusu, Digital Power Optimization Inc.'in kurucu ortağı ve CEO'su Andrew Webber'dir. Şirketi, fazla elektriği bitcoin madenciliği için kullanmak üzere bağımsız enerji üreticileri ve diğer enerji şirketleriyle birlikte çalışır. S&P'ye, zamanla Bitcoin madenciliği faaliyetinin dünyadaki en az değerli ve yine de sürdürülebilir enerji kaynaklarını kullanacağını söyledi.

Sert rekabet nedeniyle Bitcoin madencilerinin "abartılı derecede ucuz güç" aramaya devam edeceği fikrini destekliyor. Bu güç kaynaklarından bazıları, ulaşılması ve günlük kullanım için kullanılması zor olduğundan şu anda kullanılmamaktadır. Ancak taşınabilir bir endüstri olan Bitcoin madenciliği için olmayacaklar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ