Kripto topluluğu, CryptoPunks ve Meebits koleksiyonlarını satın aldıktan sonra Yuga Labs'ı piyasa manipülasyonu yapmakla suçluyor.

Kripto topluluğu, CryptoPunks ve Meebits koleksiyonlarını satın aldıktan sonra Yuga Labs'ı piyasa manipülasyonu yapmakla suçluyor. Blockchain güvenliği, Yuga Labs'ın varlıkları resmi açıklamasından önce 14 ETH adresinin 159 Meebit satın aldığını ortaya çıkardı.

Larva Labs'tan CryptoPunks ve Meebits'i satın almasının ardından Yuga Labs, piyasa manipülasyonu iddialarıyla karşı karşıya kaldı. Anlaşma, CryptoPunks ve Bored Ape'in satışlarında artışla sonuçlandı ve NFT'lerin değeri neredeyse yüzde 200 arttı. Bored Ape yaratıcısının, resmi anlaşmadan önce şüpheli yollarla belirli Meebits NFT'lerini edindiği söyleniyor.

Çevrimiçi söylem, satın alma öncesindeki düzensiz ticaret faaliyetlerine odaklanıyor. Edinme duyurusundan önce, PeckShield tarafından toplanan verilere göre 159 Meebits NFT alındı. İşlem, 5 ve 11 Mart arasında, tümü bilinmeyen NFT satın alma geçmişine sahip 14 Ethereum adresi aracılığıyla gerçekleşti. Etherscan'a göre, en iyi adres 5 Mart'ta toplamda 24 Meebit satın aldı.

Yuga Labs'ın Son Suçlaması

Son zamanlarda, Yuga Labs, klasik kripto dolandırıcılık planlarından biri olan pompalama ve boşaltma girişimi suçlamasıyla da karşı karşıya kaldı. Bored Ape Yacht Club NFT koleksiyonu, BAYC ekosisteminde kullanılmak üzere yeni bir token olan ApeCoin'in (APE) piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Yuga Labs, toplam APE arzının yüzde 15'ini BAYC sahiplerine havadan sağlayacağını iddia etti. Bored Ape yaratıcısı ayrıca “Maymun Vakfı”nın tokeni denetlemek için kurulduğundan bahsetti. Ayrıca, APE'nin toplam arzının yüzde 62'si topluluğa gidecek ve merkezi olmayan bir organizasyon onu yönetecek. Yuga Labs ve kurucularının, token arzının çoğunu şişirilmiş bir fiyattan satmak için elinde tutarken, açık ticaretle halkı manipüle ettiği varsayımı onaylanmadı.

Kripto piyasası, başlangıcından bu yana dolandırıcılık ve dolandırıcılığa eğilimlidir. Kripto para birimini düzenlemeye yönelik birkaç girişime rağmen, dolandırıcılık şemaları bitmiyor gibi görünüyor. Kripto para birimleri düzenlemelerinin olmaması, blok zinciri endüstrisinde yasadışı kazançlara yol açmıştır. Aynı zamanda, NFT'lerin değeri geçen yıl muazzam bir şekilde arttı. Ayrıca, varsayım, kripto yatırımcılarının yüksek talep konusunda yanlış bir izlenim yaratmak için aynı varlığı alıp satmasıdır. ABD'li yetkililer, mevcut düzenlemelerin kripto para birimleriyle ilgili kurallar için sağlam bir rehber olduğunu söylediler. IP Avukatı Darren Heitner şunları söyledi:

Şu anda bu NFT ürünlerinden bazılarının menkul kıymetler olarak uygunsuz bir şekilde kaydedilip kaydedilmediği konusunda biraz belirsizlik var. Piyasa manipülasyonları kaçınılmaz olduğu kadar, şu anda Yuga Labs için kapsamlı bir değerlendirme çok önemli olabilir.

Yuga Labs Piyasa Manipülasyonu İddiası Sadece Bir Spekülasyon Mu?

Geçen yıl, CryptoPunks ve Bored Ape, en yüksek taban fiyat ve piyasa değeri ile NFT'ler listesinde en üst sırada yer aldı. Satın alma sırasında CryptoPunks sahipleri Yuga Labs'tan Larva Labs'tan daha iyi bir sonuç beklediler. Açıkça, Yuga Labs, birkaç NFT için işini tehlikeye atmaktan daha fazlasını riske atıyor. Yuga Labs piyasa manipülasyonu sunumu, NFT'lerin satın alımının yasa dışı olduğu anlamına gelmeyebilir. Dürtüsel olarak bilgi satın alan alıcılar veya yatırımcılar için iyi bir zamanlama olabilirdi. Ancak, ETH adreslerinin anonimliği, tespit edilmesini zorlaştırıyor.

Piyasa manipülasyonu harici bir girişimse, Yuga Labs koleksiyonlarının ticaret koşullarını iyileştirmek isteyebilir. Ne Larva Labs ne de Yuga Labs, incelemeye başladıklarından beri suçlamalar hakkında yorum yapmadı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ