Önümüzdeki hafta Salı günü Coinbase, Yüksek Mahkeme yargıçlarına yaptıkları temyizde davaları tahkime götürmek için yarışacak.

Yüksek Mahkeme, Coinbase Tahkim Anlaşmazlığına Karar Verecek, Ripple Davası Dengede Mi?

Önümüzdeki hafta Salı günü Coinbase, Yüksek Mahkeme yargıçlarına yaptıkları temyizde davaları tahkime götürmek için yarışacak.
Yargıtay'ın kripto davalarının sonuçlarına karar verme sürecine katılımı muhtemelen zamanla artacaktır. SEC ve Ripple davası Yüksek Mahkeme ile sonuçlanabilir.

Geçmişte ABD Bölge mahkemelerinde kripto firmaları ve düzenleyiciler arasında birkaç yasal savaş yaşandı. Ancak işler artık ABD Yüksek Mahkemesi'nin kapısına kadar geldi. Bu, ABD Yüksek Mahkemesi'nin ilk kez, kripto borsası Coinbase ile hoşnutsuz müşterileri arasındaki bir çatışmayı içeren kripto endüstrisindeki bir davaya müdahil oluyor.

Gelecek hafta Salı günü, Yüksek Mahkeme baş yargıçları Coinbase ile iki davayı tahkime götürmek isteyen tartışmaları dinleyecek. Coinbase ile önceki müşterileri arasındaki bu dava, gelişen kripto alanında faaliyet gösteren şirketlerin yanı sıra müşterilerin de haklarını şekillendireceği açısından önemlidir.

Bir yandan, kripto pazarının büyümesi patlayıcı olsa da, aynı anda iflaslar ve dolandırıcılıklarla dolu. Şu anda en büyük savaş, dijital varlıkları menkul kıymetler olarak sınıflandırmak isteyen ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile yaşanıyor.

ABD SEC'in zaten blockchain şirketi Ripple ile yasal bir savaş içinde olduğunu biliyoruz. SEC, gündemini bir nebze olsun zorlamayı başarsa da, herhangi bir zamanda Yargıtay'da bir hukuk mücadelesi ile karşı karşıya kalabilir. Bu, menkul kıymetler düzenleyicisi için asıl turnusol testi olacaktır. Bloomberg Intelligence dava analisti Elliot Stein şunları söyledi:

Eninde sonunda biri Yargıtay'a gidecek. Ve bence şu anki Yüksek Mahkeme muhtemelen bazı yönlerden pek çok endüstri insanının çok agresif bir SEC olarak gördüğü şeyi dizginlemeye hevesli.

Coinbase ile Tahkim Anlaşmazlığı

Önümüzdeki Salı günü Yüksek Mahkeme'nin önündeki dava, kriptoya özgü bir meseleden ziyade usule ilişkin bir savaş. Eldeki mesele, davanın federal mahkemede ilerleyip ilerlemeyeceği, Coinbase ise davayı tahkime göndermek için temyize gidecek.

Kripto borsası Coinbase, bir taraf tahkimi zorlamak için anlamsız olmayan bir temyiz başvurusunda bulunduğunda, dava işlemlerinin otomatik olarak durdurulması gerektiğini iddia ediyor. Coinbase şu anda, Coinbase'in hesabına bir dolandırıcıya uzaktan erişim sağladığını iddia ederek kaybettiği 31.000 $'lık tazminat talep eden Abraham Bielski'nin davasıyla mücadele ediyor.

Ayrıca Coinbase, katılımcıların kripto para birimini alıp satması gerekmediğini düzgün bir şekilde ifşa etmeden 1,2 milyon dolarlık Dogecoin çekilişi düzenlemekle suçlanan başka bir davayla karşı karşıya.

Tahkim anlaşmaları, geniş müşteri tabanına sahip perakende işletmeler arasında oldukça yaygın bir şeydir. Stein, "Coinbase, diğer birçok şirketten farklı değil" dedi. “Sadece kripto ile ilgili bir şirket oluyor.”

Yazı başSEC ve Ripple

Şu anda, hem SEC hem de Ripple, New York'taki federal mahkemede bir dava ile mücadele ediyor. Aralık 2020'de SEC, Ripple'ı uygun açıklamalar olmadan XRP'yi kayıt dışı menkul kıymetler olarak satmakla suçlayan bir dava açtı.

Ancak Ripple, XRP'nin ABD menkul kıymetler yasası kapsamına girmediğini belirterek kendini savunuyor. Tüm yasal karışıklığa rağmen, Ripple'ın XRP'si hala piyasa değerine göre altıncı en büyük kripto para birimi. Ripple federal mahkemede bir galibiyet almayı başaramazsa, şirket ABD Yüksek Mahkemesine taşınmaktan geri durmayacağını söyledi. Ripple İcra Kurulu Başkanı Brad Garlinghouse daha önceki bir röportajda şunları söyledi:

"Yargıtay'a giden davalara dayanarak çay yapraklarına dikkat eden yasal kartallar için, bu yolun neye benzediği konusunda fazlasıyla iyimseriz".

SEC ve Ripple savaşına benzer şekilde, Yüksek Mahkeme'ye gidebilecek başka bir sorun daha var. Önümüzdeki aylarda, Washington'daki bir federal temyiz mahkemesinin, Bitcoin vadeli işlemlerine dayalı benzer bir ürünü onayladıktan sonra SEC'in bir Bitcoin borsa yatırım fonunu reddetmesine karar vermesi muhtemel.

Bu dava temel olarak Grayscale'in 15 milyar dolarlık Bitcoin tröstünü bir borsa yatırım fonuna (ETF) dönüştürme teklifi etrafında dönüyor. Bu ayın başlarında, bir jüri heyeti ABD SEC'e karşı Grayscale Investments davasında bir tartışma duydu. Üç yargıçtan oluşan bir heyet önünde konuşan eski başsavcı Donald Verrilli Jr., Grayscale'i şu şekilde savundu:

“Siparişle ilgili temel sorun, aynı dolandırıcılık ve manipülasyon riski taşıyan ve bu risklere karşı koruma sağlamak için aynı CME [Chicago Mercantile Exchange] gözetim mekanizmasına sahip olan Bitcoin vadeli işlem ETP'lerine yeşil ışık yakan önceki SEC emirleriyle çelişmesidir. ”

Kripto Düzenlemeleri

Düzenleyicilerin hala çözmek için karşı karşıya kaldıkları temel sorun,Kripto düzenlemeleriyle sağlam bir çerçeve oluşturmak. Temel olarak, düzenleyiciler, belirli bir tür kripto para biriminin bir emtia mı yoksa menkul kıymet mi olduğuna karar verme konusunda anlaşmazlık içindeler. Bitcoin ile bulanık çizgiler yoktur ve SEC ve CFTC gibi üst düzey düzenleyiciler bunu bir emtia olarak kabul eder.

Ancak SEC şimdi diğer tüm kripto para birimlerinin kendi yetki alanına girmesini ve menkul kıymetler yasalarına tabi olmasını istiyor. Bununla birlikte, CFTC kısa süre önce stablecoin'lerin ve Etheruem gibi dijital varlıkların hala emtia olarak sınıflandırıldığını belirtti.

Sonunda, bir noktada mahkemeler, federal vergi, anti-tröst yasaları veya kara para aklama yasalarının sektöre nasıl uygulanacağına karar vermek için müdahale etmek zorunda kalabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ