Yunan avukatına göre, kripto borsası BTC-e'nin sözde operatörü Alexander Vinnik, ABD'ye iade edilirse Ukrayna'da devam eden ihtilaf nedeniyle “rehine” olacak.

Yunan Avukat, Rusya

Alexander Vinnik'in Yunan Savunması ABD'ye İadesiyle Mücadele Ediyor

Bir Fransız mahkemesinin, kara para aklama suçundan hüküm giymiş Alexander Vinnik'in Yunanistan'a iadesini önümüzdeki hafta onaylaması bekleniyor. Yunan makamları Rus vatandaşını 2017 yılında tutukladı ve iki yıl sonra kimlik hırsızlığı ve gasp ile suçlandığı Fransa'ya teslim etti. Duruşmadan önce gözaltında geçirilen süreyi dikkate alarak beş yıllık cezasını burada çekti .

Vinnik, ailesiyle birlikte tatile geldiği Selanik'te, ABD'nin emriyle tutuklandı ve burada Mt Gox hackinden gelen para da dahil olmak üzere rezil BTC-e borsası aracılığıyla en az 4 milyar dolar aklamakla suçlandı. Amerikalı savcılar da onun Rus istihbaratıyla işbirliği yaptığından şüpheleniyor.

Yunanistan, onu Fransa'ya göndermeden önce dönemin adalet bakanı Kostas Tsiaras'ın kararıyla ABD'ye iadesini onayladı. Vinnik'in savunma ekibi şimdi, ülkeye döndükten kısa bir süre sonra ABD'ye nakledileceğinden korkuyor.

Yunan avukatı, eski meclis başkanı Zoe Konstantopoulou, bu gelişmeyi engellemeye çalışıyor. 43 yaşındaki Rus bilişim uzmanının ABD'de, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali etrafındaki jeopolitik çatışmanın fiilen “rehine” olacağı konusunda uyardı.

Yunanistan'ın önde gelen günlük gazetesi Kathimerini, yakın zamanda yayınlanan bir raporda Konstantopoulou'nun insani gerekçelerle ABD'ye iadeye karşı olduğunu da ortaya koydu. Vinnik'in karısı 2020'de öldü ve şu anda 8 ve 11 yaşında olan ve ebeveynsiz büyüyen iki oğlu var.

Bu ay, ABD makamları Rusları doğrudan Fransa'dan alma talebini geri çekti . Ancak Fransız avukatı Frederic Belot'a göre, bu yalnızca ABD'nin talebinin zaten onaylandığı Yunanistan üzerinden iadesini hızlandırmayı amaçlayan "aldatıcı bir manevra".

Moskova'daki yetkililer ayrıca Yunanistan ve Fransa'dan Alexander Vinnik'i başka suçlarla itham edildiği Rusya'ya teslim etmelerini resmen istedi. Hapse atılan kripto girişimcisi, daha önce de kendi ülkesine dönme ve orada adaletle yüzleşme isteğini dile getirmişti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ