Bitcoin yılın ikinci çeyreğine olumlu bir hamle ile başladı. Fiyat 7.000 $'ın üzerine çıktı ve son 24 saatte neredeyse % 15’lik bir artış yaşadı.

Yüzde 15 Artan Bitcoin

Koronavirüs kaynaklı geniş piyasa çöküşünün ardından geçen ay 4.000 doların altına düşen bitcoin fiyatı indiği seviyelerden sonra bir toparlanma sürecine girdi. Ancak bu toparlanma sürecinin yıl içindeki en yüksek seviyeye henüz fiyatı taşıyamadığını görüyoruz.

Bitcoin Kayıplar Yaşasa da Borsalar Daha Büyük kayıplar Yaşadı

Bitcoin fiyatı, Lüksemburg merkezli bitcoin ve kripto para borsası Bitstamp'ta bugün 7.000 doların altına düşmeden 7.236 dolara ulaştı. Bitcoin'in ani rallisinin ardındaki sebebin ne olduğu ise henüz belli değil.

Ancak, bitcoin'in son birkaç gündeki rallisi, ABD pazar kazanımlarının çok önüne geçti, Dow Jones Endüstriyel Ortalama, S&P 500 ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq gibi borsaların verilerine baktığımızda özellikle geçen hafta corona virüsü nedeniyle 6 milyondan fazla Amerikalının işsizlik ödeneğine başvurması gerçeği karşısında önemli ölçüde değer kaybı yaşadılar.

Yılın ilk çeyreğinde, bitcoin ağır kayıplar kaydetti, ancak büyük ABD endeksleri kadar kötü performans göstermedi.

Bitcoin fiyatı, 2020'nin ilk çeyreğinde % 12 düştü ve S&P 500’ün % 23 düşüşü, Dow'un % 26 düşüşü ve Nasdaq'ın % 15 düşüşü ile karşılaştırıldığında BTC daha iyi performans gösterdi.

Belirsizlik zamanlarında klasik güvenli liman varlığı olan Altın, yılın ilk üç ayında % 4'ün biraz üzerine çıktı.

Finansal danışmanlık firması Quantum Economics'in kurucusu Mati Greenspan, müşterilerine “Altın, gümüş, borsalar ve dijital varlık piyasası bugün oldukça iyi gidiyor” açıklamasında bulunuyor ve ekliyor:

"Görünüşe göre devasa nakit biriktirme aşaması sonunda bitmiş olabilir ve yatırımcılar paralarını tekrar işe koymaya hazırlar. Bitcoin son 24 saatte yaklaşık % 10 arttı ve kripto para piyasasında dominansı da artıyor.”

Diğerleri bitcoin'in görünümü konusunda daha az iyimser, ancak DailyFX'in kıdemli pazar analisti Nicholas Cawley ile birlikte, bitcoin, gelişen bir güvenli liman varlığı iddiasını haklı çıkaramadı.

Cawley "Blockchain teknolojisinin kullanımı yaygın ve büyüyor ve zamanla bitcoin fiyatını destekleyebilse de, şu anda bitcoin, özellikle piyasalar sıkıtılı zaman dilimlerine girdiğinde güvenli liman değerine sahip olmayan başka bir hoş varlıktır” açıklamasında bulunuyor.

Bu haftanın başlarında, anket sonuçları bitcoin yatırımcılarının yıl başında iyimser olduğunu gösterdi. Ankete katıların çoğu bitcoin fiyatının 2020'de 20.000 doların üzerine çıkmasını bekliyor.

 ABD merkezli bitcoin ve kripto borsası Kraken kullanıcılarının yaptığı bir ankette, yatırımcılar ve traderler tarafından belirtilen ortalama 2020 bitcoin fiyat hedefi, 22.866 $ idi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ