Bu yazımızda sizlere Zcash (ZEC) Nedir? sorusunun cevabını verecek ve proje ile ilgili detayları sunmaya çalışacağız.

Zcash (ZEC) Nedir? İşte Tüm Ayrıntılarıyla ZEC Token

Bu yazımızda sizlere Zcash (ZEC) Nedir? sorusunun cevabını verecek ve proje ile ilgili detayları sunmaya çalışacağız.

Zcash (ZEC) Nedir?

Diğer kripto para birimlerinin çoğu, herkese açık bir işlem defteri sistemi veya blok zinciri aracılığıyla tüm ödeme geçmişini herkese ifşa ederken, Zcash, tüm işlemler için göndereni, alıcıyı ve işlem değerini gizleyerek daha fazla anonimlik sunmak üzere tasarlanmış bir proof of work odaklı gizlilik koinidir.

Zcash, "cebinizdeki İsviçre banka hesabının" birkaç kripto para birimi versiyonundan biridir.

Zcash Nedir?

Zcash'in doğuşu, protokolün ilk enkarnasyonu olan Zerocoin'de yatmaktadır. Başlangıçta Bitcoin'in bir uzantısı olarak önerilen Zerocoin, blockchain işlemlerine gerçek kriptografik anonimlik sunan ilk kripto para birimlerinden biri olacak şekilde tasarlandı. Zerocoin, Zcoin (XZC) para birimini Eylül 2016'da piyasaya sürdü.

Zcash Ekibi

Zerocoin'in geliştiricileri - Johns Hopkins Üniversitesi profesörü Matthew D. Green ve lisansüstü öğrenciler Ian Miers ve Christina Garman - bilgisayar güvenliği uzmanı Zooko Wilcox-O’Hearn ve diğer birkaç kişiyle birlikte Zerocoin Electric Coin Company'yi kurdular.

Şirketin kurucusu ve CEO'su olarak görev yapmadan önce Zooko, başarılı bir eşler arası bilgisayar korsanı / cypherpunk idi. Diğer başarılarının yanı sıra, Tahoe En Az Yetkili Dosya Deposu (veya Tahoe-LAFS) ve bir ağ protokolünün istenen özelliklerini tanımlayan Zooko'nun üçgeni ile tanınır.

Ekibin diğer üyeleri arasında Nathan Wilcox (CTO), Daira Hopwood (Mühendis ve Protokol Tasarımcısı) ve Jack Gavigan (COO) ile bir dizi başka bilgisayar bilimcisi ve mühendisi yer alıyor.

Zcash Coin (ZEC)

Zerocoin protokolündeki diğer gelişmeler, yeni bir iyileştirmenin "kanıt boyutlarını  %98 oranında azalttığını ve ödeme tutarını gizleyen doğrudan anonim ödemelere izin verdiğini" duyurdu. Bu, Zerocoin'in kardeş protokolü Zcash'in hızlı bir şekilde geliştirilmesine ve Zerocash teknik incelemesinin yayınlanmasına yol açtı.

Zcash (ZEC) 28 Ekim 2016'da yayına girdi. Serbest bırakıldıktan sonra, Zcash'in kurucuları toplam 21 milyon token arzının % 10'unu kendilerine bağışladı. Kalan kripto paralar, madencilik ve yatırım yoluyla yavaş yavaş dolaşıma giriyor.

Zcash'in Arkasındaki Teknoloji

Sıfır Bilgi Şifreleme (zk-SNARKs)

Çoğu kripto para birimi, gönderen ve alıcı adreslerini halka açık bir blok zincirindeki giriş ve çıkış değerleriyle ilişkilendirerek işlemleri doğrular. Halka açık olarak şifrelenmiş bir blok zinciri olan Zcash, kullanıcıların isteğe bağlı olarak işlemlerini zk-SNARK adı verilen yepyeni bir "sıfır bilgi kanıtı" ile korumalarına olanak tanıyan sıfır bilgili kriptografi kullanarak bir atılım gerçekleştirdi. Bu kanıtlar, herhangi bir hassas bilgiyi açığa çıkarmadan işlemleri blok zinciri defterinde geçerli olarak doğrulayabilir.

Zcash Güçlü Yönleri ve Avantajları

Gizlilik: Zcash’in temel özelliklerinden biri, işlemleri korumak ve blok zincirinde gönderenin ve alıcının kimliğini gizlemek için esnek seçenektir. Bunun pratik uygulamaları arasında, yalnızca kullanıcıların anonimliğinin korunması değil, aynı zamanda kötü niyetli kişilerin yüksek hacimli para birimine sahip bir adresi hedeflemesinin engellenmesi de bulunmaktadır. İşletmeler için bu, ticari işlemlerle ilgili gizli bilgileri ve çalışanların maaş bordrolarını korumak için avantajlı olabilir. Bu, tüm bilgileri halka açık defterlerinde görünen Bitcoin gibi şeffaf kripto para birimlerinin aksine.

Zk-SNARK'ların Ek Uygulamaları: Zcash'in korumalı işlemlerinin temelini oluşturan zk-SNARK'ların arkasındaki teknoloji, ödeme işlemlerinin ötesinde potansiyel kullanımlara sahiptir. Sıfır bilgi güvenlik katmanı, girişleri ifşa etmeden veya bilgi sızdırmadan herhangi bir ilişkiyi doğrulamak için kullanılabilir ve diğer olası uygulamalarla birlikte kodlanmış güvenlik aktarımları için çıkarımlara sahip olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ