Zilliqa, artık son derece sürükleyici XR metaverse platformu Metapolis'i başlatan ilk katman-1 protokolüdür.

Zilliqa, artık son derece sürükleyici XR metaverse platformu Metapolis'i başlatan ilk katman-1 protokolüdür. ZIL tokeni, duyuruyla birlikte, Solana'nın OpenSea ile entegrasyonun ardından yüzde 10'luk artıştan daha yüksek bir yüzde 80 fiyat artışı gördü.

Geçen yılın sonlarında, Zilliqa (ZIL), bir hizmet olarak metaverse (MaaS) platformu Metapolis aracılığıyla metaverse'e girme planlarını duyurdu. Birinci katman blok zinciri, Cumartesi günü aynı şeyi başlattı ve bunu yapan türünün ilk örneği olarak tarihe geçti. Miami etkinliği yalnızca platformu pazarlamakla kalmadı, aynı zamanda yerel tokeninin fiyatı için de iyi haberler getirdi. Bundan sonraki olaylar da Zilliqa ile ilk on kripto para biriminden biri olan Solana (SOL) arasındaki karşılaştırmanın temelini oluşturdu.

Perşembe günü özellikle Zilliqa'nın 24 saat içinde yüzde 80'lik bir artışla kripto pazarına liderlik ettiğini gördü. Bu aynı zamanda, aynı haberin körüklediği haftalık yüzde 270 zammın bir parçasıydı.

Zilliqa, Metapolis Metaverse Platformunu Başlattı

Benzersiz bir şekilde, Zilliqa'nın metaverse'i, genişletilmiş gerçeklik (XR) olarak bilinen bir karışımda hem sanal gerçeklikleri (VR) hem de artırılmış gerçekliği (AR) içerecek. Zilliqa metaverse ve NFT başkanı Sandra Helou'ya göre Metapolis, değiştirilemez tokenler (NFT'ler) gibi blockchain uygulamalarını kullanacak. Bunlar, markaların ve işletmelerin dijital ürünler ve ekonomiler geliştirmelerini, kapsamlarını ve sonuç olarak gelirlerini genişletmelerini sağlayacaktır.

Öte yandan Solana, NFT'lerini OpenSea'ye entegre ettikten sonra kısa süre önce manşetlere çıktı ve SOL fiyatında nispeten daha düşük yüzde 10'luk bir artışı körükledi. Hareket, son zamanlarda düşüş gösteren OpenSea'nin performansını artırmayı amaçlıyor. Şubat 2022'den bu yana, en büyük NFT pazarı, Ethereum ve Polygon blok zincirlerinden günlük satış ve kullanıcı sayısında bir düşüş gördü. Ve aylardır ilk kez, platformun günlük işlem hacmi Mart ayında 100 milyon doların altına düştü. Bu nedenle Solana'nın NFT'lerini güçlendirmek, Solana'nın da birkaç platforma ev sahipliği yaptığı düşünüldüğünde rekabeti karşılamanın yanı sıra bir çözüm olarak kabul edilir.

 SOL son 24 saatte yüzde 2,6 düşüşle 133,37 dolardan el değiştiriyordu. Ancak fiyat, Şubat ayının başından beri görülen en yüksek seviyelerden biri. ZIL, geçen gün yüzde 8.5 düşüşle 0.139 dolardan işlem görüyordu.

Zilliqa, Şubat ayı başlarında kripto YouTuber Lark Davis tarafından onaylanan kripto para birimlerinden biriydi. Ağ, işlem sayısında ve toplam işlem ücretlerinde yüksek bir büyüme sağladı. Zilliqa o zamandan beri kripto piyasa değeri ile 126. sıradan 69. sıraya yükseldi.

Ve dijital dünyaya bu daldırma sayısız fırsat ve olasılık ortaya çıkarmış olsa da, hala gerçek varlığına dair soru var. Eski Twitter CEO'su Jack Dorsey gibi eleştirmenler, bunu bir pazarlama moda kelimesi olarak reddetti.

Bu arada diğerleri, eşitsizliklerin artması ve gerçeklik ile sanal kavramlar arasındaki ayrımın daraltılması gibi potansiyel olumsuzlukların korkularını dile getirmeye devam ediyor. Yine de, Bill Gates'in beğenileri, metaverse'in önümüzdeki üç yıl içinde küresel olarak onaylanmış bir gerçeklik haline geleceğini düşünüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ