Bu yazımızda sizlere Zilliqa (ZIL) Nedir? Sorusunun cevabını verecek ve proje ile ilgili detayları sunmaya çalışacağız.

Zilliqa (ZIL) Nedir? İşte Tüm Detaylarıyla Kripto Para ZIL Coin

Bu yazımızda sizlere Zilliqa (ZIL) Nedir? Sorusunun cevabını verecek ve proje ile ilgili detayları sunmaya çalışacağız.

Zilliqa (ZIL) Nedir?

Amrit Kumar, Jia Yaoqi, Max Kantelia ve Prateek Saxena, Zilliqa'yı saniyede binlerce işlemi işleyebilen ilk yüksek verimli halka açık blok zinciri olarak 2016 yılında kurdu. Bu özelliği uygulamak için Zilliqa, sharding ilkesini kullanır: ağ ne kadar hızlı olursa, işlem oranları o kadar artar.

Platform, veriye dayalı merkezi olmayan uygulamalar dahil olmak üzere birçok blok zinciri tabanlı tesisi uygulamak için kullanışlıdır. Zilliqa'nın gelişimi sharding ilkesine dayandığından, parçalanmış bir blok zinciri mimarisinin neyle ilgili olduğuna daha derin bir göz atalım.

Sharding nedir?

Genel olarak sharding, bir veritabanı bölümleme tekniğidir. Blockchain ağları, genellikle ölçeklenebilirliği sağlamak için kullanır. Blok zinciri ağındaki daha küçük bölümlere parça adı verilir. Her bir kırık kendi verilerini içermekle birlikte, hiçbirinin diğerine bağımlı olmadığını belirtmekte fayda var.

Sharding’in birincil yararı, blok zincirinin işlem bilgilerini yalnızca bir parçanın nodeları aracılığıyla depolaması ve işlemesi gerektiğidir. Aksi takdirde, bilgi bir ağın tüm düğümlerinden geçebilirdi. Bu, ağın her yeni katılımcıyla daha yavaş ve yavaş olmasına neden olur. Sharding, tek zinciri birden çok eşzamanlı zincire bölerek bu sorunu çözer.

Parçalama mimarisi tamamen veritabanının yatay bölümlemesini gerçekleştirmek için uygun bir yol oluşturmakla ilgilidir. Temel olarak, bölümler, her satırın hizmet ettiği farklı amaçlara göre kategorize edildiği satırlar olarak çalışır. Örneğin, bazı işlemlerin kayıtlarının tutulması için parçalardan biri tahsis edilebilir.

Bunu gerçek hayattan bir örnek yardımıyla anlamaya çalışalım. Blok zincirinin kiralık emlak işlemleriyle ilgili kayıtları saklamak için kullanıldığını varsayalım. İşlemin tamamı birden fazla parça arasında dağıtılabilir. Bir parça müşterinin adına karşılık gelebilir. Başka bir parça, kiracının kirayı ödediğinde alacağı dijital anahtarlara karşılık gelebilir. Parçalama mimarisinin, merkezi olmayan defterin orijinal özelliklerini koruduğunu hatırlamak önemlidir. Her parça, diğer parçalar arasında paylaşılabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Zilliqa Parçalamadan Nasıl Yararlanıyor?

Zilliqa, birkaç akademisyen, girişimci ve mühendisin buluşudur. Bu karma ekip, geliştiricileri ve kuruluşları, merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için uygun, ölçeklenebilir ve güvenli bir platformla donatmayı amaçladı.

Ekip, ana ağını Ocak 2019'da başlattı. Zilliqa, ölçek büyütmek için bir çözüm olarak paylaştırmayı kullanan ilk blok zinciri platformu oldu. Blok zincirinin doğrusal büyümesini sağlamak için parçalamayı kullanmanın kendine özgü bir yolu vardır.

Zilliqa'nın parçalanmış mimarisi üç temel özelliğe sahiptir: ölçeklenebilir, güvenli ve merkezi olmayan. Şimdi bu niteliklerin her birine kısaca bir göz atalım!

Ölçeklenebilirlik

Zilliqa, bildiğimiz gibi, blockchain ağını birden çok parçaya böler. Bu grupların her biri işlemleri eşzamanlı olarak işler. Altı parça (her biri 600 node sahip) aynı anda çalışırsa, saniyede işlenen toplam işlem sayısı 2828 olur.

Zilliqa’nın operasyonel kapasitesi Bitcoin veya Ethereum’unkinden çok daha büyük olduğu için işlem ücretleri bu sistem içinde düşmeye mahkumdur. Bir Zilliqa işleminin 0,000023 dolara mal olduğu tahmin edilirken, bir Bitcoin işleminin 1,79 dolara ve bir Ethereum işlemine - 0,016 dolara mal olacağı tahmin edilmektedir.

Parçalama mimarisinin yanı sıra, yeni tanıtılan fikir birliği mekanizması, Zilliqa'nın işlemleri diğer eski blok zincirlerinden çok daha hızlı onaylamasını sağlayacaktır. Tahminler, Bitcoin'de işlem onaylama süresi Ethereum'da yaklaşık bir saat altı dakika iken, Zilliqa'nın 40 saniye ile 2 dakika arasında herhangi bir yere düşen bir aralıkta işlemleri onaylayabildiğini gösteriyor.

Güvenlik

Ölçeklenebilirliği iyileştirmenin güvenliğin tehlikeye atılması pahasına gelmediğini unutmamak önemlidir. Ağ, zamana göre test edilmiş ve doğrulanmış güvenlik mekanizmaları ve Scilla adlı akıllı bir sözleşme dili kullanır: diğer akıllı sözleşme dillerinde bulunmayan birçok zorluk, güvenlik açığı ve boşlukları ele alır.

Merkeziyetsizleştirme

Parçalara dayalı olmasına rağmen, Zilliqa ademi merkeziyetçi olmaya devam ediyor. Tüm işlemleri işlemek için bir koordinatöre ihtiyaç duymaz.

Zilliqa'nın kullanıcılarına sunabileceği başka nitelikleri de var. Zilliqa madeni paralarının madencilik sürecinin çevre dostu ve sürdürülebilir olduğunu biliyor muydunuz? Bu madeni paraları çıkarmak her 2-3 saatte bir sadece bir dakika sürüyor! Ayrıca Zilliqa, çok çeşitli uygulamalar, cüzdanlar ve DApp'ler ile uyumludur.

Yerel Zilliqa tokenı, ZIL borsa kodu ile gösterilir. Maksimum ZIL token arzı 21 milyar tokendır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ