Zimbabve: "Bitcoin yasadışı"

Zimbabve Merkez Bankası Reserve Bank of Zimbabve, ülkede Bitcoin kullanımının yasaklandığını açıklandı. Banka geçmişte, dijital para yatırımcılarının başvuruda bulunmadan paralarını kaybedebilecekleri hakkında uyarılarda bulundu.

Reserve Bank of Zimbabve'nin direktör yardımcısı ve kayıt müdürü Norman MATARUKA'ya göre, ülkedeki  bitcoin yargı kapsamında değil, ancak bitcoin'in resmi olarak tanınmaması veya ülke çapında tamamen yasaklanmasıda net değil.

Piyasa düzenleyecileri olarak Güney Afrika piyasalarında Bitcoin'e izin vermeyeceğimizi söyledik.

Merkez Bankası Diğer Kripto Paralar İle Birlikte Bitcoin'in Risklerini ve Geleceğini Değerlendiriyor.

Ancak Mataruka kendisinin yaptığı Bitcoin hakkındaki  negatif yorumlara rağmen Zimbabve Merkez Bankasının bitcoin ve ethereum gibi sanal para birimlerinin risklerinin incelenmesi için araştırma-geliştirme (AR-GE) çalışmalarına başladığını belirtti. Sözlerine ise Merkez Bankasının  dijital para birimlerini kapsayan bir düzenlemeyi, uygulamaya başlayana kadar ülkede Bitcoin kullanımına izin verilmeyec  eğini ekledi.

Bu yorum bize  aslında merkez bankasının ülkedeki kripto para birimlerine karşı çokta ön yargılı olmadığını gösteriyor.

Diğer Güney Afrika Ülkelerinin Kripto Paralar Hakkındaki düşünceleri

Zimbabve Rezerv Bankası , Bitcoin gibi dijital para birimlerinin kabulü konusunda ilk mercii değil.

Namibia Merkez Bankası 2017 Ekim'de Bitcoin hizmetlerinin yasaklanacağı  konusunda açıklamada bulundu. Merkez bankası kendi yetkisi dahilinde olsa bile  sanal para birimi alışverişi yapılmasınada müsade etmeyeceklerini sözlerine ekledi.

Namibian merkez bankası yetkilileri, açıklamalarında kripto para birimlerinin yasal ve döviz olarak tanınmadığını açıkladı.

Namibya'da sanal para birimlerini yasal olarak tanımayan banka, aynı zamanda onu yerel para birimi için takas edebilen bir döviz cinsi olarak tanımıyor. 

Ülkedeki son siyasi sorunlar ülkedeki %95 işsizlik sorunlarıyla beraber bitcoin fiyatını 12.500 dolara kadar çıkardı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ