Bitcoin fiyatı ordu darbe planı başlattıktan sonra, 2017 yılının Kasım ayı ortasında Zimbabve'nin Golix şehrinde %10'luk bir artış gösterdi.Ülkenin halihazırda güçlü bir ekonomiye sahip olmadığı malum, Zimbabve'nin enflasyonunun en yüksek olduğu ay, enflasyon oranının %79,6 milyar olarak tahmin edildiği Kasım 2008 senesindeydi.

Golix web sitesinden elde edilen verilere dayanarak, BITCOIN'in fiyatı 13,499 dolara kadar yükselerek uluslararası piyasalarda neredeyse iki katına çıktı. Bitcoin, 15 Kasım itibariyle ülkenin başkenti Harare'de 13,010 dolardan işlem görüyor.

Zimbabve krizi ve krizin bitcoin üzerindeki etkileri

Zimbabve ordusu 1 hafta süren çatışmaların ardından 14 Kasımda 1980'den beri ülkenin başında olan devlet başkanı Robert MUGABE komutasında başkent Harare'ye saldırdı.

Orduya göre bu saldırı ülkede beklenen şiddetli ve ölümcül bir iç savaşı önlemeyi plandı.

Siyasi kriz nedeniyle ülkedeki Bitcoin talebi para biriminin yetersizliğinden dolayı yüksek seviyelere fırladı. Durum Zimbabve'de ulusal para birimi eksikliğinden dahada kötüleşti, 2009 senesinde hükümet, hiperenflasyonun yerel doları neredeyse değersiz hale getirmesinden sonra ABD doları ve Güney Afrika Randı gibi farklı para birimlerini yasal olarak kabul etti.

Golix'in haberine göre son 30 günde 1 milyon doların üzerinde işlem gerçekleştirildi; 2016 yılının cirosu 100.000 dolardan fazla bir artış gösterdi.

Golix firmasının ortağı Taurai CHİNYAMAKOBVU'ya göre Bitcoin fiyatları arz ve talep ile belirleniyor. Sayısal para biriminin satıcaları, elektronik olarak yatırılan ABD doları cinsinden ödeniyor.Ancak elektronik para, karaborsada büyük bir zarar ile nakit paraya dönüştürülebiliyor.

15 Kasımda 1 elektronik Amerikan doları 14,32 Market değişimi ile yaklaşık 8 güney afrika randı aldı.

Bu tip siyasi karışıklıklar genellikle bir çok kişiyi ''sigorta'' ve finansal risklere karşı korunma biçimi olarak kriptokrasiye çevirmeye zorluyor.Örneğin bir çok Venezuella vatandaşı, ülkedeki siyasi ve mali krizden kurtulmak için Bitcoin madenciliğine başvurmuşlardı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ