Zimbabve

Bitcoin fiyatı bu hafta rekor seviyelere ulaştı ve Salı sabahı küresel ortalamada 6.634 $ 'e yükseldi. Bitcoin her zamankinden yüksek bir seviyeye ulaştığında, borsalarda işlem yapan kullanıcılar bu seviyeden alsam mı? diye düşünüyor çünkü fiyatlanmada ki ivme çok fazla olduğundan daha geçen hafta 5700$ seviyleri çok yüksek gelirken şuan 6200$ olsada alsam diye düşündürüyor. Fakat merak etmeyin Bitcoin globalde aslında hala ucuz durumda, nedenmi? Golix.io borsasında (Zimbabve) Bitcoin'in değeri tam tamına 12.000$ seviyelerinde.

2 hafta önce Golix.io hakkında bir paylaşım yapmıştım o sıralarda fiyat 6000$ civarlarındaydı eğer yanlış hatırlamıyorsam hatta şunu demiştim. Bakın Bitcoin fiyatı aslında nerelerde ve biz nereden nereye doğru gideceğiz diye sanırım taminlerim tutacak lakin bu tahminlere göre ben bile işlem yapmam size onu en baştan belirtmek isterim. Belki 2018 yılında globalde fiyatlanma olarak 12.000$ seviyelerine gelebilir ama hala bir risk görüyorum artık Bitcoin'in düzeltmeye gitmesi gerekiyor çünkü çok fazla artış gösterdi.

Golix.io daki durum ise, Bitcoin; yerel para birimlerinin istikrarsızlığından dolayı talebin yüksek olduğu, ancak kripto para ticaret hacminin düşük olduğu gelişmekte olan piyasalarda sık sık prim kullanmaktadır. Dünyadaki en pahalı Bitcoin'i, Zimbabve borsasında Salı günü 12.400$ yükselmiş ve küresel ortalamanın üzerinde %87 prim üretmiştir. 20 Ekim tarihinden bu yana 2,400$ dolarlık bir artış olurken, aynı zaman aralığında dünya genelinde sabit fiyat yaklaşık 1000$ dolar arttı.

Zimbabve, hiperenflasyonu takiben ulusal para birimini ABD doları ile değiştirdi. Bununla birlikte, ülkede talebi karşılamaya yetecek kadar ABD doları olmadığından dolayı sözde dolarlara eşdeğer değere sahip devlet tahvillerinin fiyatları, kısmen yabancı şirketler tarafından kabul edilmediğinden karaborsacıların eline geçti. Bankalar ABD para birimi tahsis etmeye başladı ve CCN, Zimbabveli'lerin hesaplarından 50$ çekebilmek için saatlerce beklediklerini ayrıntılarıyla anlattı.

Sonuç olarak, yerli halktan bir çok kişi Bitcoin kullanyor. Çünkü hem nakit olmadan, hem de ülke dışında harcayabiliyorlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ