Zimbabve

Yardımcısı Emmerson Mnangagwa'yı görevinden alan Zimbabve'li cumhurbaşkanı Robert Mugabe, ülkedeki Bitcoin fiyatının yanı sıra ABD doları, döviz kuru üzerinde tahribat yarattı. Zimbabve yakın zamanda kendi para birimini terkederek ABD dolarına geçmiş ve bu durumda hiper enflasyona sebep olmuştu.

Bitcoin, Zimbabve'nin kendi para birimini bırakması ve ABD dolarına geçmesiyle birlite hiper enflasyon yüznden potansiyel bir alternatif olarak arzının hızla artmasıyla birlikte, sorunlu Afrika ülkesinde zaten şişirilmiş bir oranda işlem görüyordu. Ancak, hiper enflasyon, Bitcoin başına yaklaşık 13.000 dolarlık işlemler yapılmaya başlanmasıyla birlikte neredeyse yüzde 100'ü gördü.

Belirsizlik ticareti

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, cumhurbaşkanının bu son siyasi darbesiyle, zaten kırılgan ve neredeyse var olmayan kağıt para sistemi hakkında çok fazla spekülasyon ve endişe var. Zimbabve, ABD doları ile bağlantılı bonolar üzerinde faaliyet göstermeye devam ediyor.

Ülkedeki traderların parasal varlıklardan çıkmaya çalışıyorlar, çünkü dolar için bile yüzde 62'lik bir prim var. Bu, yatırımcıların, ülkeden çıkmak için bir alternatif arayışı içinde olan Bitcoin gibi para kıtlığı sıkışması anlamına geliyordu. Traderların, 13.000$ fiyatına rağmen, Bitcoin'in patlama olmasından dolayı en güçlü alternatif olduğu söyleniyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ