Zimbabve'nin enformasyon bakanı, kripto para birimlerinin ve Bitcoin'in benimsenmesiyle ilgili olarak ülke hakkında devam eden söylentileri açıkça reddetti.

Zimbabve'nin enformasyon bakanı, kripto para birimlerinin ve Bitcoin'in benimsenmesiyle ilgili olarak ülke hakkında devam eden söylentileri açıkça reddetti. Bunun yerine, Bakan Monica Mutsvangwa, Zimbabwe Hükümetinin bir Merkez Bankacılığı Dijital Para Birimi (CBDC) ile deneme yapmaya istekli olduğunu açıkladı. Daha önce, Güney Amerika ülkesi El Salvador, ABD doları ile birlikte isteğe bağlı bir yasal ihale olarak Bitcoin'i benimseyen dünyadaki ilk ülke olmuştu.


Zimbabve Ulusal Bir Dijital Para Birimi Planlıyor

Zimbabve'nin kripto para benimsemesi hakkındaki söylenti, Cumhurbaşkanlığı Ofisinin Daimi Sekreteri Charles Wekwete'den alıntı yapan ve hükümetin ülkede kripto para birimini tanıtmaya yardımcı olmak için özel sektör işletmeleriyle görüştüğünü söyleyen çok sayıda rapora dayanarak söyledi. Raporlardan sadece bir gün sonra Mutsvangwa, devam eden kripto benimseme iddialarını reddetmek için bir kabine brifingi aldı ve şunları söyledi: . Yerel para birimimiz Zimbabwe doları (ZW$) ve kripto para birimi değil.”

Hükümet, CBDC'leri İnceleyerek Diğer Ülkelerin Ayak İzlerini Takip Ediyor

Bakan, Zimbabve Hükümetinin “kripto para birimleri, Bitcoinler veya herhangi bir türevin aksine CBDC”yi inceleyerek diğer ülkelerin ayak izlerini takip ettiğini açıkladı. CBDC'lerin bir hükümetin merkez bankası tarafından verilen dijital tokenler olduğuna dikkat etmek önemlidir. Zimbabwe'de piyasaya sürüldüğü takdirde, dijital tokenler Zimbabwe Doları ile sabitlenecek ve gerçek zamanlı olarak yerel para biriminin parasal değerine sahip olacaktır.

Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, daha ucuz sınır ötesi ödeme alternatifleri bulmak için perakende ve toptan CBDC'leri denerken, kara para aklama ve diğer dolandırıcılık faaliyetlerini caydırmak için işlemleri takip etme yeteneklerini artırıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ