Ülkenin merkez bankası olan Zimbabwe Rezerv Bankası, yerel bankaların 2018'de kripto ödemelerini işlemesini yasakladıktan sonra kripto para birimlerini düzenlemeye hazırlanıyor.

Zimbabwe Merkez Bankası Kriptoyu Düzenlemek İçin U Dönüşü Yaptı

Ülkenin merkez bankası olan Zimbabwe Rezerv Bankası, yerel bankaların 2018'de kripto ödemelerini işlemesini yasakladıktan sonra kripto para birimlerini düzenlemeye hazırlanıyor.

Yerel gazete The Chronicle Pazartesi günü bildirdiğine göre, merkez bankası zaten kripto firmalarının operasyonlarına rehberlik etmek için bir politika çerçevesi hazırlamaya başladı. RBZ, kripto trendinin bir gerçeklik olduğunu açıkça kabul etti.

Josephat Mutepfa, "Daha önce bir fintech çerçevesi bulmaya başladık çünkü düzenlemede her şey iyi yapılandırılmış olmalı. Düzenleyici bir kripto alan olan çerçeve, kripto para şirketlerini nasıl faaliyet gösterecekleri konusunda değerlendirecek." diyor.

Mutepfa, "Sandbox'a girdikten sonra pazara girmek için iyi niyetli bir ürün olarak varsınız veya bir banka, mobil para platformu veya ürününüzün bir mikrofinans şirketi gibi lisanslanması gerektiğini söylüyorsunuz." .

Merkez Bankası yerel bankaların kripto para birimlerine bağlı ödemeleri işlemelerini veya işlemelerini yasakladı.

RBZ başkanı John Mangudya, "Rezerv Bankası tüm bankacılık kurumlarını, herhangi bir kişi veya kuruluşun kripto para birimleri ile başa çıkmalarını veya bu para birimlerini çözmelerini kolaylaştırmak için bankacılık hizmeti vermemeye yöneltti." diyor.

Zimbabwe'deki kripto para birimleri şu anda düzenlenmemiştir. Aralık 2017'de merkez bankası, "kripto para birimlerine yatırım yapan veya kripto para birimleri içeren herhangi bir işleme katılan, bunu kendi riski altında olan ve herhangi bir düzenleyici makamdan yasal olarak korunmayacak veya herhangi bir yasal kuruma başvurmayacak olan bir bildiri yayınladı."

Uluslararası Para Fonu'na (IMF) göre, Zimbabwe ekonomik ve insani krizlerden geçiyor. IMF geçen ay şunları söyledi: "[Zimbabwe'de] makroekonomik istikrar hala bir sorun. [...] enflasyon çok yüksek ve uluslararası rezervler çok düşük. [...] Beklenen başka bir zayıf hasat ile 2020'de büyüme gıda kıtlığı devam ederek sıfıra yakın öngörülüyor. "

IMF, "2020 bütçesi sosyal harcamalarda önemli bir artış içermekle birlikte, acil sosyal ihtiyaçları karşılamak için yeterli değildir. Donör desteğinin artması durumunda, derin bir insani kriz riski yüksektir."

 Mevcut kripto düzenlemelerinin Zimbabwe'nin ekonomik durumunu canlandırmasına yardım edip edemeyeceği görülüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ