İçinde yaşadığımız dijital çağda, giderek daha fazla günlük süreç çevrimiçi olarak işliyor.

Zincirler Arası Akıllı Sözleşmeler: Nedir ve Nasıl Doğrulanırlar?

İçinde yaşadığımız dijital çağda, giderek daha fazla günlük süreç çevrimiçi olarak işliyor. Çevrimiçi sözleşmeler bile yaygınlaştı. Bu gelişen teknolojilerle ilgili döngünün dışında hissedebilirsiniz, ancak biz yardım etmek için buradayız.

Bugün, zincirler arası akıllı sözleşmelerin ne olduğunu açıklayacağız. Nasıl çalıştıklarını ve bunları doğrulamak için hangi adımların atıldığını öğrenmek için okumaya devam edin.

Akıllı Sözleşmeler Nelerdir?

Çapraz zincir yönünü ele almadan önce akıllı sözleşmeleri açıklamamız gerekiyor. Bu işlemler hakkında zaten bilginiz varsa bir sonraki başlığa geçebilirsiniz. Aksi takdirde, başlayalım.

Akıllı sözleşme, blok zinciri üzerinde çalışan ve anlaşmaları otomatikleştirmek için kullanılan bir programdır. “if..then…” sistemini takip ederler. Taraflar kodlanmış hüküm ve koşulları karşıladıktan sonra, bilgisayarlar eylemi veya "o zaman"ı yürütür.

Sözleşmenin katılımcıları istedikleri kadar koşul içerebilir. Bu kararları verdikten sonra, kodu oluşturması veya çevrimiçi şablon programlarını kullanması için bir programcı tutarsınız.

Sözleşmenizi hazırlarken, şartlardaki olası istisnaları da dikkate almak çok önemlidir. Ek olarak, anlaşmazlıkları çözmek için bir süreci tartıştığınızdan emin olun.

Bu anlaşma biçimleri, varlıklarınızı istediğiniz zaman geri almanıza olanak tanıyan esnekliği nedeniyle giderek daha popüler hale geliyor.

Çok Zincirli Ekosistem

Başlangıçta, bu sözleşmeler yalnızca bir blok zincirinde mevcuttu. Örneğin, Ethereum olanlar yalnızca o belirli ağda mevcuttu. Ancak, insanlar giderek çok zincirli anlaşmalara ihtiyaç duydular.

Yine de bu çok zincirli ekosistemi oluşturmak bazı zorluklar getirdi. Yeni bir blok zincirindeki her kod, sözleşmenin yeni bir kopyasını gerektirdiğinde, birleşik bir sözleşmeye sahip olmak zordur. Her biri hesap bakiyesi takibi gibi kendi süreçlerini kullanarak anlaşmayı zincirden zincire farklılaştırdı.

Tercih ettiğiniz ağa erişmeniz size tüm doğru bilgileri vermez. Bu nedenle, kullanıcıların çoklu ağları nasıl kullanacaklarını öğrenmeleri gerekiyordu.

Zincirler Arası Akıllı Sözleşmeler Nelerdir?

Bu sorunların çözülmesine yardımcı olmak için zincirler arası akıllı sözleşmeler oluşturuldu. Bu merkezi olmayan anlaşmalar, birkaç blok zincirinde birden fazla sözleşmeyi içerir. Süreç, sözleşme bileşenlerinin modülerleştirilmiş bir versiyonuna izin verir.

Her biri, sözleşmenin geri kalanıyla senkronize kalırken kendi görevlerini yerine getirebilir. Bu şekilde, kullanıcılar her blok zincirinde standartlaştırılmış bir deneyim bulur. Ek olarak, kullanıcıları belirlemek için gizlilik odaklı bir zincir ve sahipliği izlemek için sansüre dirençli bir zincir gibi belirli ağları faydaları için kullanmanıza olanak tanır.

Nasıl Doğrulanırlar?

Akıllı sözleşmeler, her katılımcının her değişiklik veya işlem üzerinde anlaşmasını gerektirir. Blok ancak bir anlaşma yapıldıktan sonra oluşturulur. Bu işlem geçerliliğin doğrulanmasına yardımcı olur.Zincirler arası sözleşmeler için, ilgili tüm ağlardaki her kişi, sözleşme geçerli olmadan önce değişiklikleri görmeli, kabul etmeli ve bloklarına eklemelidir. Her adım yürütüldüğünde, bir kopyasını alırsınız.

Ethereum topluluğu, bu sözleşmeleri ilk kullananlardan biriydi. Bu anlaşmaları doğrulamak için ana zincirde sahtekarlık ve geçerlilik kanıtlarını kullanır:

Dolandırıcılık Kanıtı: Bir kullanıcı geçersiz bir blok keşfettiğinde, başkalarını uyarmak için ağa bir sahtekarlık kanıtı iletebilir.

Geçerlilik Kanıtı: Akıllı sözleşmeler, yalnızca bir değişiklik doğrulandıktan sonra bir blok zincirini günceller.

Çözüm

Artık zincirler arası akıllı sözleşmelerin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anladığınıza göre, bunları kendi yararınıza kullanabilirsiniz. Blok zincirleri kullanmayı planlıyorsanız, bunlar diğer kullanıcılarla yapılan anlaşmaların çok önemli bir parçasıdır.

Blockchain burada kalmak için burada, bu yüzden gelişen teknolojilere ayak uydurmanız gerekiyor. İşleri basitleştirmek ve kendinizi korumak için bir sonraki varlık ticaretinizde bunları kullanın.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ