ZkTube- Ethereum Layer 2'de en iyi ölçeklendirme çözümünü sağlayan Avustralyalı bir şirket.

ZkTube- Ethereum Layer 2'de en iyi ölçeklendirme çözümünü sağlayan Avustralyalı bir şirket. ZkTube, GameFi ve NFT endüstrilerinin parlak geleceğine inanıyor ve onları hem teknik hem de finansal olarak destekliyor. 26 Ekim 2021'de ZkTube, Moskova Blockchain Life Event'de görünerek Rusya pazarının bir parçası olacak. Ekim ayının sonunda, ZkTube da büyük borsalarda listelenmeyi planlıyor.

Geleneksel oyun sektörü, blok zinciri oyunlarını keşfetti ve GameFi ve NFT'lere geçerek ana akım olarak benimsendi. Son birkaç yılda, NFT'ler, GameFi ve Metaverse endüstrileri, sürekli artan sayıda kullanıcıyla önemli ölçüde gelişti.

GameFi Pazarı Durdurulamaz

 GameFi, oyun ve finansın kesiştiği noktada, kullanıcıların oyun oynayarak para kazanmalarını sağlayan bir olgudur. GameFi'nin "kazanmak için oyna" modeli, onu kripto meraklıları arasında popüler hale getirdi. Oyuncular, blockchain ağında geliştirilen bu oyunları oynar ve dijital varlıklar kazanır. GameFi aktif kullanıcı sayısı son zamanlarda yaşanan küresel salgında önemli ölçüde arttı ve bu da birçok kişinin işini kaybetmesine neden oldu. GameFi, oyun oynayarak hayatlarını kazanmalarına yardımcı oldu.

 Eğlence endüstrisi, büyük kâr potansiyeli olan “kripto-loncalar” oluşturan bütün bir işletmeye dönüştü. Sadece oyuncuların kendileri oynamakla kalmıyor, yatırımcılar da öne çıktı ve oyuncuları işe aldı.

 Axie Infinity, GameFi pazarının oyna-kazan modelini uygulayarak Haziran 2021'de 42 milyon dolardan fazla gelirle en pahalı NFT koleksiyonu haline geldi. 2 Ekim 2021'de Ryan Watkins (Messari Araştırma Analisti) birTweet'te duyurdu: Axie Infinity 30 milyar dolarlık bir değere ulaşmıştı. Paylaştığı bir grafiğe göre, Axie Infinity, dünyadaki piyasa değerine göre ilk beş video oyun şirketi arasında beşinci sırada yer alacaktı.

 Piyasada birçok kripto tabanlı oyun var. Ancak Axie Infinity büyümesi durdurulamaz. 5 Ekim 2021'de Axie Infinity'de 110.150'den fazla aktif oyuncu vardı ve oyuncuların %40.53'ü yalnızca Filipinler'dendi.

 Axie Infinity kısa süre önce AKS tokenlari için kullanıcıların 24 saatte bir kez ödülleri talep etmelerine ve yeniden stake etmelerine olanak tanıyan staking özelliğini tanıttı. Ancak bu değil, Axie Infinity, DEX'in piyasaya sürüldüğünü de duyurdu. Axie Infinity'nin kurucu ortağı The Jiho, 2 Ekim 2021'de tweet attı, "Stake etmek küçük bir sürümdü. DEX kritik bir görevdir.” Axie Infinity dışında Crypto Blades, CryptoZoon, DungeonSwap, vb. gibi diğer birçok GameFi projesi de kullanıcıların dikkatini çekmek için muazzam bir potansiyele sahiptir.

 Artan İşlem Hacmi ile NFT Pazarı

 NFT'ler, fiziksel olarak var olmayan ancak sanal dünyadaki dijital öğelerin sahipliğini kaydetmek için blok zinciri kullanan, değiştirilemez tokenlerdir. COVID-19, NFT pazarındaki büyümenin arkasındaki itici güç olarak kabul ediliyor. NFT'lerin benimsenmesi de hızla artmaktadır. DappRadar'a göre, NFT'lerin satış hacmi 2021'in üçüncü çeyreğinde, 2021'in önceki çeyreğine göre sekiz kat daha fazla olan 10.67 milyar dolara yükseldi.

 En büyük NFT pazarlarından biri olan OpenSea, Ağustos 2021'de %800 artış göstererek 3.4 milyar dolarlık bir hacme ulaştı. Dune Analytics tarafından sağlanan verilere göre OpenSea, 2 Ekim 2021'de günlük 136.8 milyon dolarlık NFT ticaret hacmine ulaştı. Bu, işlem hacminin 138,5 milyon dolar olduğu 5 Eylül'den bu yana bir ayın ardından en yüksek tek günlük hesaplama oldu. Solana NFT pazarı da Ekim 2021'in başında yükselişte ve bir haftada 156 milyon dolarlık işlem hacmiyle geçen aya göre %13 daha fazla.

 Metaverse Sanal Dünyaları Birleştirir

 Metaverse, insanlar tarafından yaratılan sonsuz sayıda sanal dünyanın merkezi olarak hareket eden oldukça etkileşimli bir dijital dünyadır. Diğer insanlarla iletişim kurarken dijital avatarlarını kullanarak bu sanal dünyalar arasında seyahat edebilir ve hatta para kazanabilirler.

 Facebook CEO'su Mark Zuckerberg de Metaverse'i gelecek olarak görüyor. “Metaverse'in teknoloji dünyasındaki bir sonraki büyük şey olduğuna” inanıyor. Bu nedenle, bir sosyal medya ağı olan Facebook'u bir metaverse şirketine dönüştürmeyi planlıyor. Haziran 2021'in sonunda çalışanlarına, "Bizi öncelikle bir sosyal medya şirketi olarak gören insanlardan bir metaverse olmaya etkili bir şekilde geçeceğimizi düşünüyorum" dedi.

 Covid-19 salgını, artan sayıda Metaverse kullanıcısında da önemli bir rol oynamıştır. TotallyAwesome'ın ANZ Genel Müdürü James Sawyer şöyle diyor:“Çocuklar, COVID ve fiziksel ve sanal dünyalarla iyi ve gerçekten harmanlanmış karantinalar tarafından hızlandırılan gerçeklikten çok sanal dünyada gerçekten daha fazla zaman harcıyorlar.” Bir araştırma firması olan Strategy Analytics'e göre, "2025'te küresel metaverse280 milyar dolar değerinde olabilir."

 GameFi ve NFT Endüstrilerindeki Zorluklar

 GameFi, NFT'ler ve Metaverse'in benimsenme oranı ve ticaret hacmi analiz edildiğinde, bu endüstrilerin parlak bir geleceği olacağı açıktır.  Bu endüstrilerin büyümesi aynı zamanda yüksek gaz ücretleri, zaman alan işlemler, ağ tıkanıklığı, kötü kullanıcı deneyimi vb. gibi birçok sorunu da beraberinde getiriyor.

 Ethereum, binlerce düğümü olan en dağıtık ağlardan biridir. Ancak, aynı anda ademi merkeziyetçilik, güvenlik ve ölçeklenebilirlik sağlamak onun için zor. Ölçeklenebilirlik, Ethereum'da hala büyük bir sorundur. Saniyede yalnızca 15 işleme kadar işleyebilir, bu da onu büyük ölçekli kullanım için uygun hale getirmez.

 2017 yılında Crypto Kitties piyasaya sürüldü ve toplam Ethereum trafiğinin %25'ini oluşturan kullanıcı sayısı 1,5 milyona ulaştı. Bu yoğun trafik, Ethereum'daki işlem hızını kötü bir şekilde etkileyerek işlem ücretlerini artırdı ve genel olarak kötü bir kullanıcı deneyimine neden oldu.

 Kullanıcılar, NFT'leri satmak, satın almak ve basmak için bir gaz ücreti ödemek zorundadır. Son NFT çılgınlığı, Ethereum'daki gaz ücretini de artırdı. 30 Ağustos 2021'de OpenSea %21,76 gaz tüketti ve Axie Infinity tek başına tüm gazın %3,73'ünü kullandı. Ethereum'daki ortalama gaz ücreti, Ağustos 2021'de 38.30 dolardı.

 9 Ağustos 2021'de Lark Davis Şu Tweet'i Attı

“NFT piyasaları deli gibi pompalanırken Ethereum ücretleri çıldırıyor! Şimdi, ETH'yi en zengin kullanıcılar dışında herkes için temel olarak kullanılamaz hale getiren gaz ücretlerinde ani artışlar görüyoruz.” Başka bir kişi 5 Ekim 2021'de Ethereum'daki yüksek gaz ücreti hakkında Tweet attı. 0.01 değerinde bir ETH NFT için 0.14 ETH gaz ücreti ödemek zorunda kaldı.

 

ZkTube, GameFi ve NFT Pazarlarını Kurtarma Potansiyeline Sahip

 GameFi ve NFT'ler gelecek ve bu sektörlerin tam anlamıyla gelişebilmesi için sorunlarını çözmek çok önemlidir.2020'de kurulan Melbourne Merkezli Şirket ZkTube, Ethereum'daki ölçeklenebilirlik sorununu başarıyla çözmek için büyük bir potansiyele sahip. Ethereum Vakfı tarafından kabul edilen ZK-Rollup teknolojisine dayalı yenilikçi bir çözümdür. ZkTube, Katman 2'de toplama işlemlerini yürütmek ve Katman 1'de işlem durumunu göndermek için bir ağ protokolü oluşturdu. Bu şekilde, Ethereum ana ağında aşırı yüklenmeyi önleyerek iş yükünü azaltır.

 ZkTube, 3000+ TPS sağlayarak ölçeklenebilirliği önemli ölçüde iyileştirebilir. ZkTube Layer 2 üzerinde işlem yürütme, Ethereum ana ağından 200 kat daha hızlıdır. İşlem doğrulaması yalnızca birkaç dakika ile 10 dakika arasında sürer. Kullanıcıların işlem maliyeti başına yalnızca 0,02 ABD doları ödemesi gerekir. Merkeziyetsizlik ve ölçeklenebilirliğin yanı sıra zkTube, Ethereum ana ağ seviyesinde %100 güvenlik sağlıyor.

 ZkTube, GameFi ve NFT sektörlerini geliştirmek için çalışıyor, hem yüksek TPS, hızlı ve düşük maliyetli işlemler sağlayan teknik yetenekleriyle hem de yakın zamanda 10 milyon dolarlık bir tohum fonu aracılığıyla finansal olarak destekliyor. ZkTube, Ethereum'daki yüksek gaz ücretleri, ölçeklenebilirlik, gecikmeli işlem ve güvenlik sorunları için en iyi çözümdür.

 ZkTube Moskova Blockchain Yaşam Etkinliğinde

 ZkTube kısa süre önce 26 Ekim 2021'de Moscow Blockchain Life'da görüneceğini duyurdu. Blockchain Life, Blockchain ve kripto para birimleri dünyasının en büyük ve en önemli forumlarından biridir. ZkTube, 2021 yılında bu etkinliğin sponsorlarından biridir.

 ZkTube, etkinlikte bir konuşma yaparak Rusya pazarındaki ilk çıkışını yapacak. Ethereum'daki sorunları çözme potansiyelini artırarak teknik ve ticari işbirliği arayacak. ZkTube'un bu görünümü, dünya çapında benimsenmesi için çok önemli olduğunu kanıtlayacaktır.

 Blockchain Life, kripto alanındaki en büyük bağımsız ödül. Oylama 1 Ekim 2021'den itibaren açıktır. ZkTube ayrıca Ekim 2021'in sonuna kadar ulaşacağı önemli kilometre taşlarından biri olan ZKT'yi büyük bir borsada listelemek için çalışıyor. Bu liste, likiditeyi önemli ölçüde artıracak ve ticareti herkes için daha uygun hale getirecektir. Madencilerin ZKT tokenlerini satın alma ve hisse alma hevesi de artacak ve sonuçta ZKT'nin değer takdirine yol açacaktır.

 ZkTube, başarı listesine sürekli olarak yeni şeyler ekliyor. Kendinizi ZkTube'daki gelişmelerden haberdar etmek için bizi izlemeye devam edin!

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ