Her sene başında o sene için neler planladığını pek çok kişi tarafından beklenen paylaşımlarıyla Facebook dünyası ile paylaşan Zuckerberg, bu sefer de blok zinciri teknolojisi üzerinde çalışacağını açıkladı.

Paylaşımında söylediğine göre teknoloji ile ilgili en dikkat çekici konunun bugünlerdeki merkezi ve merkezsiz geliştirmeler olduğunu söyleyen Zuckerberg, merkezsiz bir gücün kullanıcılara çok doğal olarak daha fazla güç verdiğini savundu. Facebook’un da ilk dört misyonundan birinin her zaman insanların eline güç vermek olduğunu söyledi. 

“1990’larda ve 2000’lerde pek çok kişi internetin merkezsiz bir güç olabileceğini savunuyordu. Fakat bugünlerde herkes verilmiş bu söze karşı güvenini yitirmiş durumda. Büyük teknoloji firmalarının sayısındaki artışlar ve devletlerin yurttaşlarını teknoloji yoluyla sürekli dikizlemesi ve fişlemesi sonucunda insanlar artık teknolojinin merkezi bir güç olduğunu düşünüyor, onlara güç verecek merkezsiz bir yapı olduğunu değil.”

Bunun önüne geçmek için günümüzdeki trendlerin en önde gelenlerinden şifreleme ve kripto değerler geliyor. Zuckerberg bu teknolojileri merkezi yapıların elinden gücü alıp tekrardan insanlara kazandıran gelişmeler olarak değerlendiriyor. Tabii kontrol etmenin de zor olabileceğini ekliyor. 2018 için de Facebook servislerinde kullanmak için bu teknolojilerin hem pozitif yanlarını hem de negatif yanlarını inceleyeceklerini paylaşımıyla ilân etti. 

Tabii burada durup biraz düşünmek lazım. 2004’te Cambridge Üniversitesi’nde başladığı durum ile Facebook'un şu an gelmiş olduğu nokta ortada. Dünyanın en değerli markaları arasında yer alan Facebook aynı zamanda reklam, pazarlama, markalaştırma konusunda da artık markaların, şirketlerin, girişimcilerin, küçük işletmelerin her şeyden önce gözlerini diktikleri bir mecra. Facebook’ta varsanız dünyadansınız. Facebook’ta güçlüyseniz siz de güçlüsünüz demektir. Nokta. Çünkü Facebook’ta güçlüyseniz insanlar sizi çok sevdiği için güçlüsünüz demek değildir. Her zamanki hikâye, parası olan düdüğü çalar.

Facebook’un elinde tutmuş olduğu reklam gücü şu anda dünyadaki pek çok ülkedeki sosyal mecralarda pazar lideri olmasına da vesile oluyor. Facebook gibi aslında merkeziliğin kitabını yazmış bir mecra merkezsiz bir yapı içerisine girdiğinde orayı nasıl şekillendirir akıllardaki asıl soru. Örneğin: bir girişimcisiniz ve işinizi, markanızı ya da herhangi bir şeyi Facebook üzerinden tanıtmak; milyonlarca -hadi milyon olmasa da- yüz binlerce insana ulaşmak istiyorsunuz. Facebook’ta gerçekten var olabilmeniz; tanıttığınız şey her neyse kafanızdaki hedef kitleye ulaşabilmesi için para ödemekten başka çareniz yok. İşinizi ne kadar iyi yapıyorsanız paranızı iyi değerlendirip reklamlarınızı maksimum erişime çıkarabilirsiniz, ama elbette bu konunun da herkes tarafından ayrıntılı olarak bilinmediği bir gerçek. Parasını büyük umutlarla boşa harcayan çok fazla insan var. Para ödemezseniz zaten tozlu bir raftasınız, paylaşımlarınız takipçilerinizin maksimum %5’ine görünür. Para öderseniz bu oran %15-20 olur ama neredeyse hiçbir zaman %70 olmaz. 

Olur da Facebook 2019’da reklam ödemelerini piyasaya süreceği bir kripto para üzerinden de alabileceğini açıklarsa ve kripto değerler her zamanki yükseliş ivmesinde devam ederse elinde bulundurduğu güvenirlik ve tanınmışlık ile kendisi sayesinde milyarder olan Winklevoss ikizlerini çok çok ÇOK kısa bir sürede geçeceği de kesin. O nedenle Facebook’un blok zincirini hangi alanlarda ve nasıl kullanacağı blok zinciri teknolojisini araştıracağını açıklamasından çok daha önemli. Merkezsiz bir piyasayı monopolleştirme gibi bir riski de barındırabilir. Elbette bu gibi haberler, tanınmış dünya devi markaların buraları kaşıması güzel gelişmeler. Ama yer yer kuşkucu olmaktan da zarar gelmez. Tabii, Facebook’un var olan bir servise mi yatırım yapacağı ya da yepyeni bir servis mi geliştireceği henüz sır konusu olsa da ikisine de gücü yeteceğini tahmin etmek çok da zor olmasa gerek. Asıl soru ondan sonra neler yapacağı. Çünkü her şeyi yapmaya gücü yetebilir.

İzleyip göreceğiz.

Zuckerberg'in paylaşımı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ