Hepimiz şirketin metaverse'in bilgisayardaki bir sonraki büyük şey olacağını düşündüğünü biliyoruz.

Zuckerberg, Metaverse

Hepimiz şirketin metaverse'in bilgisayardaki bir sonraki büyük şey olacağını düşündüğünü biliyoruz. O kadar büyük ki, odağını sanal dünyalara kaydırdığını göstermek için adını “Facebook”tan “Meta”ya değiştirdi. Konuşma sırasında Zuckerberg, teknolojinin birçok yönünün geleceğini nasıl gördüğünden bahsetti.

Röportajda Zuckerberg, Meta'nın büyük hedeflerinden bahsetti. On yılın sonunda, metaevrende en az bir milyar insan olacağını umduğunu iddia etti. Ayrıca her insanın dijital bobble'lara yılda yüzlerce dolar harcayacağını düşünüyor.

Zuckerberg, insanların kendilerini ifade etmek için “dijital ürünler, dijital içerik ve diğer şeyleri” satın alacağını düşündüğünü söyledi. Bazı dijital ürünler bir avatar için giysiler, sanal bir ev için dekorasyonlar veya sanal bir konferans odası için öğeler olabilir.

Eğer matematiği yaparsanız, Zuckerberg şirketinin eninde sonunda meta veri deposundan yüz milyarlarca dolar kazanacağını düşünüyor. Bu, mevcut yıllık yaklaşık 117 milyar dolarlık gelirine ek olarak. Ancak 2030 hala çok uzakta, yani her şey olabilir.

Zuckerberg, metaverse'in özellikle yaratıcılar için uzun vadede “devasa bir ekonomiye” sahip olacağını düşünüyor. Ancak şirket, Horizon Worlds'de kullanıcı yapımı içeriğin satışından aldığı yüksek komisyonlar nedeniyle son zamanlarda eleştirilerle karşı karşıya kaldı. Şirket, tüm satışların %47,5'ini oyundan alacağını söyledi.

Nadir görülen bir azarlamada, Apple'dan Tim Cook, Zuckerberg'i bir yalancı olarak adlandırdı. Bu ekonominin ne zaman geleceğine gelince, biraz zaman alacak gibi görünüyor. Zuckerberg, metaverse'in Facebook ve Instagram gibi olacağını söyledi. Bununla, şirketin “para kazanmayı ölçeklendirmeden” önce bir veya iki milyar kullanıcı istediğini kastediyor.

Mark Zuckerberg'in İşletim Sistemi Hayalleri

Başka bir konuşmada Zuckerberg, şirketin meta veri deposu için bir işletim sistemi kurması gerekebileceğini söyledi. BusinessInsider'a şunları söyledi: "Sanırım uzun vadede, sadece inşa etmek istediğimiz şeyi oluşturmak için donanım, yazılım ve işletim sistemi arasında bu düzeyde bir entegrasyona ihtiyacımız olacak."

Facebook/Meta hiçbir zaman bir işletim sistemi yapmadı, ancak muhtemelen nasıl yapılacağını çözmesi gerekeceği konusunda haklı. Apple da Reality Operating System anlamına gelen rOS adlı bir proje üzerinde çalışıyor. Apple sanal gerçeklik (VR) başlığını piyasaya sürdüğünde iki şirket büyük olasılıkla kafa kafaya gidecek.

Bu, Zuckerberg'in insanları metaverse hakkında heyecanlandırmak için yaptığı en son şey. Bu hafta, yeni nesil VR donanımı için üzerinde çalışılan bazı fütüristik tasarımları gösterdi. Meta verinin kendisi gibi, gösterdiği prototiplerin hiçbiri satılmaya yakın bile değil. Yine de başa takılan bir ekranın gelecekte nereye gidebileceğini düşünmek ilginç.

Zuckerberg'in planları gerçekleşirse, Facebook'un VR bölümü için büyük bir değişiklik olur. Adı Reality Labs ve şirket para yatırmaya devam ediyor. Geçen yıl, bölümün 10 milyar dolar kaybettiği söylendi ve bunun 3 milyar doları dördüncü çeyrekteydi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ